Birinci trimester tarama testinde serbest beta-human koryonikgonadotropin (β-HCG) ve pregnancy associated plasma protein-a (PAPP-A)MOM değerlerinin oranının perinatal sonuçlarla ilişkisi
The relationship between the ratio of free beta HCG and PAPP-A MOM values in the first trimester screening test with perinatal outcomes
  1. Tez No: 803176
  2. Yazar: GAMZE ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEREN DİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Birinci trimester tarama testindeki maternal serbest β-hCG ve PAPP- A MoM değerlerinin ve bunların oranının perinatal sonuçlarla ilişkisini araştırmak Gereç ve Yöntem: Son 3 yılda birinci trimester tarama testi için polikliniğimize başvuran ve kliniğimizde doğum yapan 670 gebenin birinci trimester tarama testindeki serbest β-hCG ve PAPP-A MoM değerleri, doğum haftaları, yenidoğan doğum ağırlıkları, 1.dakika ve 5.dakika APGAR skorları, YYBÜ yatış ihtiyaçları, umblikal ven kan gazı pH değerleri, gebeliğin perinatal komplikasyonları veri tabanında araştırılarak retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Gebeliğinde IUGR tanısı alan hastalar karşılaştırıldığında PAPP-A MoM değerleri IUGR olmayan gebelere göre anlamlı derecede düşük saptanmıştır. (p=0,01) Plasental invazyon ya da yerleşim anomalisi olan gebelerin birinci trimesterdeki β-hCG MoM değerleri plasentası normal olan gebelere göre anlamlı derecede yüksek idi. (p=0,03) Çalışmaya dahil edilen gebelerden kız fetüse gebe olanların serum serbest β-hCG MoM değeri ve serbest β-hCG MoM/PAPP-A MoM oranı erkek fetüse gebe hastalara göre anlamlı derecede yüksek idi.
Özet (Çeviri)
Subject: To investigate the relationship between maternal free β-hCG and PAPP-A MoM values ​​in the first trimester screening test and their ratio with perinatal outcomes. Material and Method: Free β-hCG and PAPP-A MoM values ​​in the first trimester screening test of 670 pregnant women who applied to our outpatient clinic for first trimester screening test in the last 3 years, birth weeks, newborn birth weights, APGAR scores at 1st and 5th minutes, hospitalization in NICU Needs, umbilical vein blood gas pH values, perinatal complications of pregnancy were investigated in the database and evaluated retrospectively. Results: When the patients diagnosed with IUGR during pregnancy were compared, PAPP-A MoM values ​​were found to be significantly lower than the pregnant women without IUGR. (p=0.01) The β-hCG MoM values ​​in the first trimester of the pregnant women with placental invasion or localization anomaly were significantly higher than the pregnant women with normal placenta. (p=0.03) The serum free β-hCG MoM value and free β-hCG MoM/PAPP-A MoM ratio of the pregnant women included in the study who were pregnant with a female fetus were significantly higher than the patients who were pregnant with a male fetus.