Kalp ve damar cerrahisi hastalarında serebral oksimetri değerleri ile postoperatif böbrek fonksiyonları arasındaki ilişkinin prospektif değerlendirimesi
Prospective evaluation of the relationship between cerebral oximetry values and postoperative renal functions in cardiovascular surgery patients
  1. Tez No: 803186
  2. Yazar: OĞUZ YILMAZ KAYIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN BALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda amacımız kardiyak cerrahi sonrası hastalarımızı prospektif olarak izleyerek, serebral oksimetrenin ABH'yi öngörmedeki potansiyelini ortaya çıkarmaktır. Materyal ve Metot: 01.01.2022- 01.07.2022 tarihleri arasında KSBÜ Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Operasyon odasında Koroner Arter Baypas cerrahisi yapılan hastalar perioperatif olarak takip edilmiştir. Postoperatif olarak ise 1, 24 ve 48. Saatlerde Kalp ve Damar Cerrahisi Yoğun Bakım Ünitesinde takip edilmişlerdir. Çalışmaya dahil edilen hastalar AKIN kriterlerine göre Grup 1 ve Grup 2 olmak üzere iki gruba ayrılmış, iki grup arasındaki veriler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to reveal the potential of cerebral oximetry in predicting AKI by prospectively following our patients after cardiac surgery. Materials and Method: Between 01.01.2022 and 01.07.2022, the patients who underwent Coronary Artery Bypass surgery in the Cardiovascular Surgery Operation room of KSBU Medical Faculty were followed up perioperatively. Postoperatively, they were followed up in the Cardiovascular Surgery Intensive Care Unit at the 1st, 24th and 48th hours.The patients included in the study were divided into two groups as Group 1 and Group 2 according to the AKIN criteria, and the data between the two groups were compared.