Pediatrik kalp kateterizasyonu sırasında yakın kızılaltı spektroskopinin (nırs) hasta monitorizasyonuna katkısı
- Tez No: 387068
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ÖDEMİŞ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş ve amaç:Yakın kızılaltı spektroskopi (NIRS) doku oksijenizasyonunun değerlendirilmesinde kullanılan“non-invaziv”bir yöntemdir. Esas olarak serebral oksijenizasyonu değerlendirmek için kullanılan bu cihaz zaman içinde, her yaş grubunda, birçok değişik amaç için kullanılmaya başlanmıştır. NIRS tarafından saptanan bölgesel doku oksijenizasyonundaki değişiklikler oksijen kullanımı ve oksijen sunumu arasındaki dengeyi birden fazla organ düzeyinde gösterir. Bu çalışmada transkateter işlem yapılan hastaların işlem sırasındaki serebral ve renal NIRS parametreleri ile kateter salonunda meydana gelen istenilmeyen olaylar arasındaki ilişkiyi, bu olayların öngörülebilmesini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal metod: 1 Ocak 2012 – 31 Mayıs 2012 tarihleri arasında kalp kateterizasyonu yapılan 163 hastanın 123 ünde NIRS (123 serebral, 103 renal) takibi yapıldı. Hastaların hepsinde EKG, noninvaziv kan basıncı, nabız oksimetri ve giriş çıkış kan laktat düzeyi takibi yapıldı. Bulgular: Girişimsel işlemlerin sayısı 73 (%59) idi. İşlemler sırasında 39 hastada 41 istenilmeyen olaylar gelişti. Desaturasyon 18 (%19,5), aritmi 10 (%8,1), Solunum problemi 3 (%2,4), CPR gerektiren durum 6 (%4,8), transfüzyon gerektiren anemi 3 (%2,4) ve spell 1 (%0,8) olarak gerçekleşti. Serebral NIRS değerlerinin 12 (%9,8) hastada, renal NIRS değerlerinin 13 (%12,5) hastada düştüğü saptandı. Çalışmamızda serebral NIRS değişimi için genel kullanım önerisi olan %20'lik değişimin duyarlılığı %54, özgüllüğü % 85, olarak bulundu (LR:3,5). Ayrıca renal NIRS değişimi için yine genel kullanım önerisi olan %20'lik değişimin duyarlılığı %54,3, özgüllüğü ise % 90, olarak bulundu (LR:5,4). Bizim çalışmamızda, NIRS cihazında giriş değerlerine göre serebral değerlerde %9'luk düşmenin duyarlılığı %90, özgüllüğü ise % 61 (EAA:0,81±0,05, %95 CI 0,73-0,86, LR+2,3) idi. Renal değerlerde ise %21'lik düşmenin duyarlılığı %54, özgüllüğü % 90 (EAA:0,75±0,05, %95 CI 0,66-0,83, LR+5,6) olarak saptandı. Ayrıca komplikasyonlar arasından desaturasyon çıkartıldığında NIRS cihazının serebral değerlerdeki değişimler için %32'lik düşmenin duyarlılığı %56, özgüllüğü % 69 (EAA:0,79±0,07, %95 CI 0,69-0,86, LR+15,6), renal değerlerdeki değişimler için ise %21'iük düşmenin duyarlılığı %63, özgüllüğü % 90 (EAA:0,79±0,07, %95 CI 0,69-0,87, LR+6,2) olarak bulunmuştur. Ayrıca NIRS değerlerinin aritmi geliştiğinde EKG ile eş zamanlı düştüğü, desaturasyon problemi geliştiğinde ise nabız oksimetriden 10 ile 15 sn arasında önceden düştüğü ve desaturasyon durumunun düzelmesi sonrasında nabız oksimetriden 10 ile 15 sn arasında önceden yükseldiği saptanmıştır. Ayrıca kalıcı kalp pili takılı bir hastada hemodinamik bozulmayı EKG ve nabız oksimetriden 4 dakika önce göstermiştir. Pulmoner balon valvuloplasti yapılan 10 hastadan 6'sinda nabız oksimetri ile desaturasyon gelişirken tamamında NIRS değerlerinin düştüğü saptanmıştır. Sonuç: Riski yüksek olan hastalarda NIRS monitorizasyonu klinisyene işlem sırasında gelişebilecek komplikasyonlar hakkında önceden bilgi verebilir. Transkateter işlem yapılan hastalarda serebral NIRS değerlerinde % 9 ve renal NIRS değerlerinde % 21 oranında azalma olması klinisyeni komplikasyonlar konusunda erken uyaran bir göstergedir
Özet (Çeviri)
Objective: Near infrared spectroscopy (NIRS) is a non-invazive technique used for determining tissue oxygenation and perfusion. In this study, we aimed to evaluate the relation between cerebral, renal NIRS values and complications in pediatric cardiac patients who underwent catheterization procedures. We aimed to evaluate the correlation between cerebral and renal NIRS value changes and undesired events (hemodynamic or rhythm changes and desaturation). Methods: Between January and June 2012, 123 patients who underwent cardiac catheterization were analyzed. Cerebral and renal NIRS values, electrocardiographic changes, non-invasive blood pressure measurements, pulse oximetry and blood lactate levels were recorded. A hundred twenty-three cerebral and 103 renal NIRS monitoring were performed. INVOS 5100c (Somanetics, Troy, MI, USA) was used for NIRS monitoring. Results: Interventional procedures were performed in 73 (60%) patients. Forty-two complications were seen in 33 patients. These were desaturation, arrhythmia, respiratory problems and cardiopulmonary resuscitation. Twenty percent change of NIRS values from baseline was considered significant. Cranial and renal NIRS values decreased significantly in 12 (12/123, 9.8%) and 13 patients (13/103, 12.6%), respectively, compared with baseline values. The specificity and the sensitivity of 9% decrease in cranial NIRS values has been found 90% and 61% (AUC:0,81±0,05, 95% CI 0,73-0,86, LR+2,3), respectively. The specificity and the sensitivity of 21% decrease in renal NIRS values has been found 54% and 90% (AUC:0,75±0,05, 95% CI 0,66-0,83, LR+5,6), respectively. NIRS values changed simultaneously with ECG changes during arrhythmia. NIRS values decreased and increased 10-15 seconds before pulse oximetry during desaturation and recovery, respectively. Also, NIRS alerted us in terms of low cardiac output without pulse oximetry and ECG changes in a patient who had a pacemaker generator. Conclusions: NIRS monitoring during pediatric cardiac catheterization procedures may provide more information about hemodynamics and can alert for serious complications before other monitoring tools.