The relationship of hepcidin and some biochemical in patients with β-thalassemia
Β-talasemili hastalarda hepsidin ve bazı biyokimyasallar arasındaki ilişki
  1. Tez No: 803185
  2. Yazar: MOHAMMED HASAN YASIR ALMUSAWI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİHA ALYAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALYAA MAJİD MUNADI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu vaka kontrol çalışması Mart-Temmuz 2022'de Thi-Qar Valiliği'ndeki Talasemi ve Genetik Kan Hastalıkları Merkezi'nde 55 beta-talasemili hasta ve kontrol grubu olarak 55 sağlıklı görünen kontrol üzerinde yapılmıştır. hepsidin, ferritin ve demir değerlendirildi. Hemoglobin, kültürlenmiş hücre boyutu, aspartat aminotransferaz, alanin aminotransferaz, hepsidin hormonu albümin ve bakır arasındaki ilişkinin doğasını belirlemek için ve bu üreticiler talasemi hücrelerinde teşhis zamanı ve bu hücrelerin hastalığın bir göstergesidir. Mevcut çalışma, beta-talasemi hastalarının yaşam beklentisi ve cinsiyetinin, kontrol gruplarının yaşam beklentisinden önemli ölçüde farklı olduğunu ortaya koydu. Sonuçlar, test edilen iki grubun serum kanlarında hepsidin seviyeleri gösterdiğini ortaya koydu. Serum kanındaki ferritin yatağı ile β-talasemi hastalığı arasındaki ilişki, ferritin yüksekliğinin kontrol grubuna göre hasta ortamlarında içilerek yayıldığını göstermiştir. Bulgular, hasta grubunun 203.13 ve kontrol grubu 86.20 ile kontrol grubu ile karşı karşıya kaldığında serum kan demir düzeyinde anlamlı olarak üstün olduğunu ortaya koydu. Test edilen iki grubun (kontrol grubu ve hasta grubu) kanındaki hemoglobin düzeyleri arasındaki ağırlık sonuçları, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında önemli düzeyde hasta tarafından istenen hemoglobin artışı gösterdi; hasta grubu kontrol organı olduklarında %7,88 olarak kayıt yapmıştır. %13,42 kayıtlı grup. ALT kapısı ile β-talasemi arasındaki ölçüm sonuçları, hasta grubunda ALT kapısının kontrol grubuna göre üstün olduğunu kaydetti, hasta grupları 41,17 U/L, kontrol hücreleri 14,50 U/L. Sonuçlar, hasta grubunun AST düzeylerinde kontrol grubuna göre üstün olduğunu, hasta grubunun 44,14 U/L ve kontrol grubunun 23,67 U/L kaydettiğini gösterdi. Albümin düzeyi ile talasemi hastalığı arasındaki uç sonuçlar, test edilen parametrenin (albumin) çalışmamızda iki grubun ortalamasını gösterdiğini gösterdi. Test edilen iki grubun (kontrol ve hasta grubu) kanlarındaki bakır yükselmelerinin sonuçları, hasta grubunun kontrol grubuna kıyasla bakır kümelerinde önemli bir jenerasyona sahip olduğunu ve hasta grubunun 12,7125 μmol/ kaydettiğini gösterdi. L, grup kontrolünde 18.0845 μmol/L kaydetti. Sonuçlar kandaki hepsidin kapısının genel olarak ferritin ve demir ile ölçüm yapmadığını gösterdi (P = < 0.001**, r = -0.899), (P = < 0.001 ** , r = -0.823). Kandaki hepsidin ve hemoglobin seviyeleri arasında güçlü bir pozitif test bulundu (P = 0.001**, r = 0.843). Bu sonuçlar ayrıca serum hepsidin ve albümin seviyeleri arasında pozitif kanıt gösterdi (P = 0.001**, r = 0.356**). Ayrıca hepsidin hastalarının serum varlığı ile kan bakır varlığı arasında anlamlı bir ağırlık vardı (P=0.001, r=0.693). Bu çalışma, sırasıyla hepsidin, aspartat aminotransferaz ve alanin aminotransferaz (P˂0.001**, r = -0.862**), (P˂0.001**, r = - 0.752) serum seviyeleri arasında bir ilişki bulmadı.
Özet (Çeviri)
This case-control study was conducted in March-July 2022 at the Thalassemia and Genetic Blood Diseases Center in Thi-Qar Governorate on 55 patients with betathalassemia in addition to 55 healthy-appearing controls as a control group. hepcidin, ferritin and iron were evaluated. Hemoglobin, cultured cell size, aspartate aminotransferase, alanine aminotransferase, hepcidin hormone to determine the nature of the relationship between albumin and copper, and an indicator of the time of diagnosis in these producer thalassemia cells and the disease of this consumption. The current study revealed that the life expectancy and gender of beta-thalassemia patients differed significantly from the life expectancy of the control groups. The results revealed that the two groups tested showed hepcidin levels in their serum blood. The relationship between the ferritin bed in serum blood and β-thalassemia disease showed that the ferritin elevation spreads by drinking the patient environments relative to the control group. The findings revealed that the patient group was significantly superior in serum blood iron level when faced with the control group, with the patient group recording 203.13 and the control group 86.20. The results of the weight between the hemoglobin levels in the blood of the two groups tested (control group and patient group) showed a significant level of patient-desired hemoglobin elevation compared to the control group; the patient group recorded 7.88% when they were the control organs. 13.42% registered group. The results of the measurements between the ALT gate and βthalassemia recorded that the ALT gate in the patient group was excel compared to the control group, patient groups 41.17 U/L, control cells 14.50 U/L. The results showed that the patient group was superior to the control group in AST levels, the patient group recorded 44.14 U/L and the control group recorded 23.67 U/L. The extreme results between albumin level and thalassemia disease showed that the tested parameter (albumin) showed in our study in the mean of the two groups. The results of the copper elevations in the blood of the two tested groups (control and patient group) showed that the patient group had a significant generation in copper clusters compared to the control group, and the patient group recorded 12,7125 μmol/. L recorded 18.0845 μmol/L in group control. Results showed that hepcidin gate in blood did not measure overall with ferritin and iron (P = < 0.001**, r = -0.899), (P = < 0.001 ** , r = -0.823), respectively. A strong positive test was found between hepcidin and hemoglobin levels in the blood (P = 0.001**, r = 0.843). These results also showed positive evidence between serum hepcidin and albumin levels (P = 0.001**, r = 0.356**). In addition, there was a significant weight between the serum presence of hepcidin patients and the presence of blood copper (P=0.001, r=0.693). This study found no association between serum levels of hepcidin, aspartate aminotransferase and alanine aminotransferase (P˂0.001**, r = - 0.862**), (P˂0.001**, r = -0.752), respectively.