Psödoeksfolyatif ve primer açık açılı glokom hastalarında endotelin-1 seviyeleri ile optik koherens tomografi anjġografi görüntülemelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of endothelin-1 levels and optical coherens tomography angiography imagings in pseudoexfoliative and primary open-angle glaucoma patients
  1. Tez No: 803191
  2. Yazar: FURKAN EMRE SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmada psödoeksfolyatif glokom (PEG) ve primer açık açılı glokom (PAAG) hastaları ile kontrol grubunun aköz humör ve plazma Endotelin-1 (ET-1) düzeyleri ve optik koherens tomografi anjiografi (OKTA) ile ölçülen disk ve retina parametreleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, katarakt cerrahisi planlanan PEG veya PAAG hastaları ile glokomu olmayan katarakt hastaları karşılaştırıldı. Katarakt cerrahisi öncesinde hastaların ayrıntılı oftalmolojik muayeneleri yapıldı ve göz içi basıncı (GİB) değerleri Goldman applanasyon tonometresi ile ölçüldü. Plazma ET-1 düzeyleri için kan örnekleri ve katarakt cerrahisi sırasında aköz humör örnekleri alındı. Plazma ve humör aköz örneklerinde ET-1 düzeyleri (Elabsience, ABD, Lot:HNS9YQNTP) insan ET-1 Elisa Kiti ile çalışıldı. Ameliyat sonrası 4. ay kontrolünde optik koherens tomografi anjiyografi (OKTA) ile disk ve makulada vasküler dansite (VD) ile koryokapillaris akım alanı ölçümleri yapıldı. Bu parametrelerle plazma ve aköz humör ET-1 düzeyleri arasındaki ilişki irdelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen toplam 77 (42 erkek ve 35 kadın) hastanın 23‟ü PEG ve 20‟si PAAG iken, 34 kişi kontrol grubunu oluşturdu. Hastaların yaş ortalaması 64.3±9.2 yıl idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to examine the relationship between the aqueous humor and plasma Endothelin-1 (ET-1) levels of pseudoexfoliative glaucoma (PEG) and primary open-angle glaucoma (POAG) patients and the control group, and the disc and retina parameters measured by optical coherence tomography angiography (OCTA). Materials and Method: In the study, PEG or POAG patients scheduled for cataract surgery were compared with those without glaucoma. Before cataract surgery, patients underwent detailed ophthalmological examinations and intraocular pressure (IOP) values were measured with a Goldman applanation tonometer. Blood samples for plasma ET-1 levels and aqueous humor samples were obtained during cataract surgery. ET-1 levels in plasma and humoral aqueous samples were studied with the human ET-1 Elisa Kit(Elabsience, USA, Lot:HNS9YQNTP). Optical coherence tomography angiography (OCTA) and vascular density (VD) in the disc and macula and choriocapillaris flow area were measured at the postoperative 4th month follow-up. The relationship between these parameters and plasma and aqueous humor ET-1 levels was examined. Results: Out of a total of 77 (42 men and 35 women) participants included in the study, 23 were PEG and 20 were POAG, while 34 people constituted the control group. The mean age of the patients was 64.3±9.2 years.