Öğretmenlerin kültürel değerlere duyarlı sınıf yönetimi öz yeterlik algılarının incelenmesi
Examination of teachers' perceptions of culturally responsive classroom management self efficacy
  1. Tez No: 803193
  2. Yazar: ESRA SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin kültürel değerlere duyarlı sınıf yönetimi öz yeterlik algılarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesidir. Nicel araştırma modellerinden tarama araştırması modeli ile gerçekleştirilen araştırmaya, Karaman ili Merkez ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okulöncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapmakta olan 337 öğretmen katılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ve Siwatu ve diğerleri (2017) tarafından geliştirilip Karataş ve diğerleri (2023) tarafından Türkçeye ve Türk kültürüne uyarlanan“Kültürel Değerlere Duyarlı Sınıf Yönetimi Öz Yeterlik Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Veri analizleri yapılırken; aritmetik ortalama, standart sapma, frekans, tek yönlü varyans analizi (One-way ANOVA), bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, öğretmenlerin kültürel değerlere duyarlı sınıf yönetimi öz yeterlik algılarının çok yüksek seviyede olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin kültürel değerlere duyarlı sınıf yönetimi öz yeterlik algılarında branş ve Türkçe haricinde bir dil bilme değişkenlerine göre yabancı dil öğretmenleri ve Türkçe haricinde bir dil bilen öğretmenler lehine anlamlı farklılık görülmüştür. Cinsiyet, yaş, öğrenim düzeyi, çalıştığı kurum türü, mesleğinde çalışma süresi ve derslerine girdikleri sınıflarda yabancı öğrencinin bulunması değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine teachers' perceptions of culturally responsive classroom management self efficacy according to various variables. 337 teachers working in preschool, primary school, secondary school, and high school of the Ministry of National Education in the central district of Karaman province participated in the research, which was carried out with the survey research model of the quantitative research models. The data were collected by using the“Personal Information Form”which was prepared by the researcher and the“Culturally Responsive Classroom Management Self Efficacy Scale”which was developed by Siwatu et al. (2017) and adapted to the Turkish and Turkish culture by Karataş et al. (2023). While analyzing data; mean, standard deviation, frequency, one-way analysis of variance (One-way ANOVA), independent sampling t-test were used. According to the results of the research, it was seen that the teachers' culturally sensitive classroom management self-efficacy perception was at a very high level. There was significant difference in the teachers' culturally responsive classroom management self-efficacy perceptions according to variables of branches and knowing a language other than Turkish in favor of foreign language teachers and teachers who speak other languages than Turkish. There was no significant difference according to the variables of gender, age, education level, type of institution, working time in the profession and presence of foreign students in the classes they attend.