Yüksek riskli HPV dna pozitif diyabetes mellitus hastalarının kolposkopi bulguları farklı mıdır?
Is there any difference in colposcopy findings of HİGH risk HPV dna positive diabetes mellitus patients?
  1. Tez No: 803194
  2. Yazar: EGEMEN BORA
  3. Danışmanlar: DOÇ. FULYA KAYIKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: Yüksek Riskli HPV pozitif diyabet hastalarında, diyabetin yarattığı metabolik ve mikrobiyolojik değişikliklerin kolposkopi ve sonrası bulgularını, premalign lezyonların insidansını etkileyip etkilemediğini anlamak ve diyabetin bir risk faktörü olup olmadığını araştırmak. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya Ocak 2015 ile Ağustos 2022 tarihleri arasında SBÜ Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kolposkopi polikliniğine başvuran ve kolposkopi yapılan yüksek riskli HPV DNA pozitif diyabet tanılı 152 hasta ve yüksek riskli HPV pozitifliği dışında sağlık problemi olmayan 538 kontrol hastası dahil edilmiştir. Bulgular: Her iki gruba da kolposkopi yapıldığında kontrol grubunda yeterli kolposkopi değerlendirme oranı diyabetik gruba göre anlamlı daha yüksek izlendi (p=.015).
Özet (Çeviri)
Objective: To understand whether the metabolic and microbiological changes caused by diabetes affect the colposcopy findings and the incidence of premalignant lesions in high-risk HPV positive diabetes patients and to investigate whether diabetes mellitus is a risk factor in these findings. Materials and Methods: This retrospective study was conducted at Sağlık Bilimleri University Etlik Zübeyde Hanım Gynaecology Education and Research Hospital between January 2015 and August 2022. A total of 152 diabetes mellitus patients with high-risked HPV DNA positive who applied to the colposcopy outpatient clinic and had colposcopy, and 538 control patients who had no health problems except for high-risked HPV positivity were included. Results: When colposcopy was performed in both groups, the rate of adequate colposcopy evaluation in control group was found to be significantly higher than in the diabetic group (p=0.015).