Yönetim bilimi teorileri üzerinden yönetim biliminde araştırma nesnesinin değişim yönü
The direction of change of the research object in management science through management science theories
  1. Tez No: 803203
  2. Yazar: EMRE EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 499
Özet
Bu tezde, F. Taylor'un 1911 tarihli“Bilimsel Yönetimin İlkeleri”adlı çalışmasıyla temelleri atılan yönetim biliminin 2022 yılına kadar yaşadığı teorik değişim incelenecektir. 1911 öncesi dönemde başta siyaset bilimi olmak üzere ekonomi, hukuk ve tarih gibi bilim alanlarında araçsal bir anlama sahip olan yönetim düşüncesi, 1911 yılından itibaren özgün bir bilim alanı olma iddiasına konu olmuştur. Bu iddianın dayandığı varsayım, yönetim düşüncesinin özgün bir 'araştırma nesnesi' olduğudur. Daha açık olarak ifade etmek gerekirse, yönetim düşüncesinin özgün bir bilim alanı olduğu savı, diğer bilim alanlarında olduğu gibi yönetim düşüncesinde de özgün ilke, unsur ve kuralları olan bir 'araştırma nesnesi' olduğu; bu nedenle yönetim hakkında düşünmek için yönetimi diğer bilimlerin etkisinden kurtarmak ve onunla kendi özgünlüğü çerçevesinde ilgilenmek gerektiğini savunur. Bu tezin amacı, 1911-2022 yılları arasında ortaya atılan özgün yönetim bilimi teorilerini kronolojik bir sırayla incelemek ve 'araştırma nesnesinin' klasik, modern ve post-modern olmak üzere üç farklı dönemde farklı niteliklere sahip olduğunu kanıtlamaktır. Bu noktada, bu tez çalışmasının temel savı, yönetim biliminin 'araştırma nesnesinin' gösterdiği kronolojik değişimin tutarlı bir yol izlediği, yani bir 'değişim yönü' olduğudur. Bu sayede hem yönetim bilimi teorisinin detaylı bir sunumu yapılacak hem de tezin temel savı doğrultusunda yönetim bilimi teorisinin geleceği hakkında öngörülerde bulunma fırsatı sunulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the theoretical change experienced by the science of management until 2022, the foundations of which were laid by F. Taylor's work titled“The Principles of Scientific Management”dated 1911, will be examined. In the pre-1911 period, management thought, which gained an instrumental meaning in scientific fields such as economics, law and history, especially in political science, has been the subject of the claim of being an original field of science since 1911. The assumption on which this claim is based is that management thought is a original 'object of research'. To put it more clearly, the argument that management thought is a original field of science is that it is a 'research object' with original principles, elements and rules in management thought, as in other branches of science; For this reason, he argues that in order to think about management, it is necessary to save management from the influence of other sciences and to deal with it within the framework of its own originality. The aim of this thesis is to examine the original management science theories put forward between 1911-2022 in a chronological order and to prove that the 'research object' has different qualities in three different periods: classical, modern and post-modern. At this point, the main assertion of this thesis is that the chronological change indicated by the 'research object' of management science follows a consistent path, that is, there is a 'change direction'. In this way, both a detailed presentation of management science theory will be made and an opportunity to make predictions about the future of management science theory will be tried to be presented in line with the main assertion of the thesis.