Bir tüketim sanatı olrak reklamcılık
Advertising as a consumption art
- Tez No: 803220
- Danışmanlar: PROF. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tezde; birbirinden etkilenmeye başlayan, iki farklı mecra olarak nitelendirilen sanat ve reklam olgularının zaman içerisinde birbirinden nasıl beslendikleri ve ne şekilde değişime uğradıkları problem edinilmiştir. Her iki alan da hem kendi serüveni içerisinde hem de birbirleri ile olan ilişkisi bağlamında incelenmiştir. Bu bağlamda, her iki alanın da genel tarihsel süreci göz önünde bulundurulsa da özellikle tarihsel olarak, sanatın 20. yüzyıl sonrası üzerine odaklanılmış, ortaya çıkan yenilikler objektif olarak irdelenmiştir. Diğer taraftan, asıl amacı ürün satmak olan reklamların süreç içerisinde sanattan nasıl etkilendiği ve kendi içerisinde evrimleşerek uğradığı değişimler üzerinde durulmuştur. Özellikle, reklam adı altında belirli kriterler çerçevesinde üretilen, gerilla reklamları olarak da isimlendirilen gerek ürün gerekse de farkındalık reklamlarının birer sanat ürünü olabileceği sorunsalı merkeze alınarak, çeşitli kavramlar üzerinde durulmuş ve bu kavramların kullanım amacı ve anlamı irdelenerek, aktarılması hedeflenmiştir. Tezin genel sınırlarını belirleyen sanatsal niteliklere sahip olan reklam örnekleri incelenmiştir. Bu örnekler hem sanat hem de reklam olarak değerlendirilerek, benzer ve ayrı yönlerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Ortaya çıkan tüm veriler ve değerlendirmeler özgün olarak üretilen işlerle desteklenmiştir. Yapılan işer ile elde edilen reklam ürünleri karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve çeşitli literatür kaynaklarından elde edilen verilerle problem edilen konu üzerinde bir sonuca varılmıştır. Nihai olarak günümüzde hiçbir disiplin keskin sınırlara sahip olmamakla beraber daha eski zamanlarda inşa edilen bu sınırların da günbegün bulanıklaştığı saptanmış ve nerdeyse yok olmaya yüz tuttuğu gerekli ifadelerle belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; The problem has been gained how the art and advertising phenomena, which are beginning to be influenced by each other and qualified as two different channels, have been fed from each other over time and how they have changed. Both areas have been studied both in their own adventure and in the context of their relationship with each other. In this context, although the general historical process is taken into account in both areas, especially historically, the innovations that have emerged have been objectively studied after the 20th century of art. On the other hand, it was emphasized how the advertisements, whose main purpose is to sell products, are affected by art in the process and the changes that have evolved in itself. In particular, taking the problematic center where both product and awareness advertisements, which are produced under certain criteria under the name of advertising, also called guerrilla advertisements, can be an art product, various concepts have been emphasized and the purpose and meaning of these concepts are determined and the transfer is aimed. Produced as an advertisement within the framework of the art and advertising relationship that determines the general limits of the thesis; Works that have qualities such as creative, original and arousing of interest have been examined. These works are intended to be evaluated as both art and advertising, and to reveal similar and separate aspects. All the resulting data and evaluations are supported by works produced originally. Advertising products obtained with the work done were examined comparatively and a conclusion was reached on the subject of the problem with the data obtained from various literature sources. Ultimately, no discipline today has sharp boundaries, but these borders, which were built in older times, are also identified as the sunbuster blurred and are indicated by the necessary expressions where it faces almost extinction.