Modern bir yönetim aracı olarak Benchmarking: Türk politika kurulları üzerine bir çalışma
Benchmarking as a modern management tool: A study on Turkish policy boards
- Tez No: 803221
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF PUSTU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 378
Özet
1950-1960'lı yıllar dünyada örgütler için rekabet koşullarının dönüşüme uğradığı döneme tekabül etmektedir. Bu dönemde, örgütlerin rekabet edebilme yaklaşımı; bir ürünü üretip satmak olan örgütün iç çevresinin bilgisine dayanan kapalı örgüt modelinden; ürünün nasıl üretileceğine dair bilgiyi satmayı amaçlayan örgütün dış çevresinden bilgi akışına dayanan açık örgüt modeline doğru evirilmiştir. Bilginin örgütlerde rekabet edebilme metası haline geldiği bu anlayış Modern Yönetim Düşüncesini yaratmıştır. Modern Yönetim Düşüncesi en temelde örgütün faaliyette bulunduğu dış çevre ve örgütü var eden alt sistemlerden oluşan iç çevre arasında kesintisiz süren bilgi akışının önemine vurgu yapmaktadır. Bahsi geçen iç ve dış çevrenin bilgi akışının işleyebilmesi için örgütler, Modern Yönetim Düşünce anlayışından doğan, yönetim tekniklerinden faydalanmıştır. Benchmarking uygulaması, bu teknikler arasında, pratikte ağırlığı çok fazla olup, teorik manada bakir kalan bir yöntemdir. Bu yöntem, çevreden bilgi edinme ve örgüt içi iletişim kanalları sayesinde sürekli öğrenmeyi mümkün kılan bir sürece karşılık gelmektedir. Benchmarking tekniği ilk başta içerisinde doğduğu özel sektörde kullanılmıştır. Sonrasında, Modern Yönetim Düşüncesinin, kamu yönetimi disiplinine entegrasyonuna imkân sağlayan Yeni Kamu Yönetim Anlayışıyla birlikte, kamu yönetiminde de uygulama alanı bulmuştur. Bu çalışmanın ana odağını bahsi geçen Benchmarking tekniği oluşturmaktadır. Çalışmanın teorik bölümünde, Yeni Kamu Yönetimi Yaklaşımıyla birlikte kamu yönetimi disiplininde uygulama alanı bulan Benchmarking tekniğinin kapsamlı kavramsal çerçevesine ikincil veri toplama metottu vasıtasıyla yer verilmiştir. Çalışmanın bu bölümünde, öne çıkan detay, Benchmarking tekniğinin Türkçe karşılığının ne olması gerektiğine dair araştırmacının önerilerinin yer verildiği kısımdır. Çalışmanın uygulama bölümünde, Türk kamu yönetimi alanında Yeni Kamu Yönetimi Yaklaşımının etkisiyle gerçekleşen en güncel değişiklik olan, Politika kurullarının oluşumu ve işleyişi Benchmarking tekniği üzerinden analiz edilmiştir. Analizin, veri toplanması aşamasında, açık uçlu soruların yer aldığı, yarı yapılandırılmış, derinlemesine ve yüz yüze elit mülakatlar 9 politika kurulundan, 9 üyenin katılımıyla yürütülmüştür. Bu çalışmanın amacı; politika kurullarının ortaya çıkış sürecinin ve mevcut işleyişlerinin Modern Yönetim Tekniğinin önemli araçlarından biri olan Benchmarking tekniği ile fikri bağlarını ortaya koyarak; politika kurullarının, bilinçli ve stratejik karar alımındaki rolüne katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
The 1950 and 1960s mark an era when the conditions of competition for organizations were transformed around the world. In this period, the competition model shifted from a closed organization model based on the knowledge of the internal environment of the organization where production and selling a product was the main objective towards an open organization model where the flow of information from the external environment of the organization and selling information on how to produce a product became prominent. This understanding, in which knowledge has become a competitive commodity in organizations, paved the way for the Modern Management Thought which emphasizes the importance of a continuous flow of information between the external environment in which the organization operates and the internal environment and its subsystems that create the organization. For this information flow to function, organizations have benefited from management techniques arising from the Modern Management Thought. Though Benchmarking has a lot of weight in practice, it remains untouched in the theoretical sense. This method is process-driven in that it learns continuously through the means of obtaining information from the environment and communication channels within the organization. The Benchmarking technique was originated from and is widely used in the private sector. Recently, it has also found its way into public administration with the New Public Management Approach, which integrates Modern Management Thought into the discipline of public administration. In the theoretical part of the study, a comprehensive conceptual framework of the Benchmarking technique is established through the secondary data collection method and a new terminology for the Turkish equivalent of the Benchmarking technique is introduced. Then, the formation and functioning of the Policy Boards of the Presidential Government System are analysed in the light of the Benchmarking technique. In the data collection phase, semi-structured, in-depth and face-to-face elite interviews were conducted with 9 current members of 9 policy boards. The aim of this study is to reveal the intellectual ties of policy boards in their emergence processes and current functioning with the Benchmarking technique and how it enables an informed and strategic decision-making for policy boards.