Kovid-19 pandemi sürecinde sanat
Art in the process of the Covid-19 epidemic
  1. Tez No: 803223
  2. Yazar: SERPİL KAZANCI YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAYBEY KAROĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Günümüze denk yaşanılan tarihi salgınlar milyonlarca insanın ölümüne sebep olmuş ve derin izler bırakmıştır. Bu izleri, o çağın sanatçılarının eserlerinde görmek mümkündür. Bugünün sorunsalı 21. yüzyılda yaşanan Kovid-19 pandemi sürecinin sanat ve sanat ortamlarını nasıl etkileyeceğidir. Dijital teknolojilerin hız kazandığı günümüzde, Pandemilerin yeni bir türü olan Kovid-19 virüsünün insanlık üzerinde oluşturduğu bu kaotik durumdan sanat/ sanat ortamları nasıl bir çıkış yolu izlemeli? Bu sorunun cevabı şimdilik belirsizliğini korumaktadır. Ancak sanat bütün engelleme ve değişimlerle var olmaya devam edecektir. Bunun en çarpıcı örneği; sanayi devrimiyle gelen modernizmdir. Dolayısıyla sanat, her koşulda varlığını ve gücünü devam ettirecektir. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden betimsel analize yer verilmiştir. Konu güncel bir konu olduğundan ağırlıklı olarak elektronik kaynaklardan, yayınlardan ve literatür taramadan yararlanılmıştır. Araştırmaya derinlik kazandırmak için konuyla ilgili beş soru geliştirilmiş ve mülakat formu oluşturulmuştur. Oluşturulan bu mülakat formu farklı disiplinlerde uzmanlık yapan otuz kişiye (sanatçılar, ressamlar, sanat tarihçiler, küratörler, galeri ve müze çalışanlarına) e- posta ile gönderilmiştir. Ayrıca incelenen konunun hem kendisi hem de bağlantılarını belirlemek adına örnek olay incelemeleri ve çeşitli örnekler kullanılarak araştırmanın kuramsal çerçevesi çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
Historical epidemics experienced until today have caused the death of millions of people and left deep traces. It is possible to see these traces in the works of the artists of that era. Today's problem is how the COVİD-19 pandemic process in the 21st century will affect art and art environments. How should art/art environments find its way out of this chaotic situation on humanity created by the COVID-19 virus, a new type of Pandemics, as today's digital technologies gaining momentum? The answer to this question remains unclear for now. However, art will continue to exist with all obstacles and changes. The most striking example of this is modernism that came with the industrial revolution. Therefore, art will continue its existence and power under all circumstances. In the research, descriptive analysis, one of the qualitative research methods, was used. As the subject is a current issue, mainly electronic resources, publications, and literature review have been used. To add depth to the research, five questions on the subject were developed and an interview form was created. This interview form was sent by e-mail to thirty people (artists, painters, art historians, curators, galleries and museum workers) who are experts in different disciplines. In addition, the theoretical framework of the research was drawn by using case studies and various examples to determine both the subject and its connections.