Self-efficacy beliefs of English foreign language teachers during covid-19 pandemic in Turkey
Türkiye'de EFL öğretmenlerinin covid-19 pandemi sürecinde öz-yeterlik algısı inançları analizi
- Tez No: 764238
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEN TUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, korona virüs (Kovid-19) sürecinde İngilizce öğretmenlerinin öz-yeterlik algılarını, Türkiye bağlamında incelemek amacıyla, nicel araştırma yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2021-2022 eğitim öğretim yılında Adıyaman ilinde görev yapan 81 erkek ve 106 kadın olmak üzere 187 öğretmen oluşturmaktadır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak Moran ve Hoy (2001) tarafından geliştirilen Öğretmenlerin Etkinlik Duygusu Ölçeği (TSES)'nin Çapa ve arkadaşları (2005) tarafından Türkçeye çevrilen versiyonu kullanılmıştır. Ölçek, korona virüs (Kovid-19) pandemi sürecinde, EFL öğretmenlerinin öz yeterlik inançlarını; a) öğrencilerle iletişim kurmada, b) öğretim stratejilerinde ve c) sınıf yönetiminde incelemek üzere üç boyuttan oluşmaktadır. Ayrıca ölçek, katılımcıların verdikleri demografik bilgiler sonucunda, Kovid-19 pandemi sürecinde öz yeterlik algısı inançlarını; a) cinsiyet, b) medeni durum, c) eğitim verdiği sınıf, d) görev yaptığı okul türü okul türü, e) mesleki kıdem, f) sınıftaki öğrenci sayısı, g) haftalık verdiği ders saati ve h) mesleki yayın ve kitap sayısı gibi değişkenlere bağlı olarak incelemiştir. Araştırmaya göre sonuçlar, hem toplam öz-yeterlik hem de alt boyutlarında, öğretmenlerin öz-yeterlik inançlarının orta seviyede olduğunu göstermektedir. Araştırmaya katılan bekar öğretmenlerin, Kovid-19 pandemi sürecinde öz yeterlik düzeylerinin evli öğretmenlere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu görülmektedir. Araştırmaya katılan özel okuldaki öğretmenlerin, öğrenciyle iletişimde, öğretim stratejilerinde, sınıf yönetiminde ve toplam öz yeterlik düzeylerinin devlet okulundaki öğretmenlere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu görülmektedir. Ayrıca, 3-4 veya 4+ yayın/kitap okuyan öğretmenlerin öz yeterlilik düzeylerinin ve toplam öz yeterliklerinin düzenli okumayan veya ayda 1-2 kitap okuyan öğretmenlere göre anlamlı derecede yüksek olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This quantitative study examined the self-efficacy beliefs of Turkish EFL teachers within the framework of the COVID-19 process. The research population includes 187 teachers, 81 males, and 106 females, who work in Adiyaman during the 2021–2022 academic year. In this study, the“Teachers' Sense of Effectiveness Scale”(TSES) developed by Moran and Hoy (2001) was used as a data collection tool. The Turkish version of the scale which was translated by Capa et al. (2005) was utilized in this study. The measure consists of three aspects to assess EFL teachers' self-efficacy in communication with students, teaching strategies, and classroom management during the COVID-19 pandemic. The scale reveals self-efficacy beliefs in the COVID-19 pandemic process based on the demographic information provided by the participants: a) gender, b) marital status, c) grade of students d) type of school e) professional seniority, f) the number of students, g) the number of weekly classes hours, and h) professional publications, and books read. According to the study, in both overall self-efficacy and its subdimensions, the results indicate that teachers' self-efficacy beliefs were about the average. During the period of the COVID-19 pandemic, the self-efficacy levels of single EFL teachers participating in the research were statistically significantly higher than those of married EFL teachers. All measures of self-efficacy, including self-efficacy in teaching methods, self-efficacy in classroom management, and total self-efficacy, were statistically significantly higher among EFL teachers in the private school who took part in the study than among EFL teachers in the public school. Also, it was found that the self-efficacy levels and total self-efficacy of EFL teachers who read 3-4 or 4+ more publications/books were significantly higher than those who do not read regularly or read 1-2 books per month.