Gastroenteroloji kliniğine başvuran hastalardan alınan mide biyopsi örneklerinde helicobacter pylori sıklığının ve virulans genlerinin araştırılması
Investigation of the frequency and virulence genes of helicobacter pylori strains isolated from gastric biopsy from patients admitted gastroenterology clinics
- Tez No: 248964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dünya nüfusunun yarıdan fazlası Helicobacter pylori (H.pylori) ile enfektedir ve non-ülser dispepsi, peptik ülser, gastrik kanser ve MALT lenfoma gibi çeşitli mide-duedonum hastalıklarının gelişimi ile doğrudan ilişkilidir. H.pylori enfeksiyonları özellikle gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere önemli bir sağlık sorunudur. Bakteri ve konak faktörleri ile çevresel faktörler arasındaki etkileşimlerin, kişilerdeki farklı klinik sonuçların belirlenmesinde önemli rol oynadıkları düşünülmektedir. H.pylori enfeksiyonlarının patogenezinde önemli rol oynayabilen vacA ve allelleri, cagA, cagE, iceA ve allelleri ve babA2 gibi çeşitli virulans genleri tanımlanmıştır. Bu çalışmada, 176 hastanın [ endoskopik olarak gastrik/duodenal mukozal hasarı olan (gastrik/duodenal ülser, gastrik/duodenal erozyon, duodenit, gastrit, özefajit; Grup1, n=89) ve olmayan (Grup2, n=87)] mide biyopsi örneklerinde H.pylori sıklığının ve başlıca virulans genlerinin Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile belirlenmesi amaçlandı. Hastaların yaş ortalamaları 37.93 ± 15.31 idi ve %59.7'si kadındı. H.pylori sıklığının kadınlarda %52.4 ve erkeklerde %50.7 olmak üzere hastaların tamamında %51.7 olduğu görüldü. 93 izolatın 70'inde (%75.3) vacA s1a alleli, 58'inde (%62.4) m2 alleli bulundu. Suşların hiçbirinde s1c genotipi bulunamadı. Çalışılan izolatlar arasında cagA, cagE, iceA1, iceA2 ve babA2 genotiplerinin sıklığı sırasıyla %88.2, %96.8, %33.3, %35.5 ve %88.2 idi. Grup1 hasta izolatlarında en yaygın görülen vacA allellik kombinasyonunun 29 (%53.7) suş ile s1a/m2, Grup2 hasta izolatlarında ise 12 suş ile (%30.8) s1a/m1a olduğu görüldü. Sonuç olarak vacAs1a/m2 allellik kombinasyonu Grup1 hastalarında Grup2'ye göre istatistiki olarak anlamlı şekilde yüksek bulundu. En baskın genotip kombinasyonu vacAs1, cagA, cagE, babA2 ve iceA1 birlikteliği olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Over half of the world's population is infected with Helicobacter pylori (H.pylori) and it is directly related to development of several gastroduodenal diseases, such as non-ulcer dyspepsia, peptic ulcer disease, gastric cancer and MALT (mucosa-associated lymphoid tissue) lymphoma. H.pylori infection is an important health problem, especially in developing countries. It has been proposed that the interactions between the host and environmental factors with bacterial virulance factors, play a significant role in determining prognosis of H.pylori infections. Several putative virulance genes, such as vacA and alleles, cagA, cagE, iceA and alleles and babA2 have been identified and may play important roles in the pathongenesis of H.pylori infections. The aim of this study was to determine the frequency and main virulance genes of H.pylori in the gastric biopsy specimens from 176 patients [gastric/duodenal mucosal damage (i.e. gastric/duodenal ulcus, gastric/duodenal erosion, duodenitis, gastritis, esophagitis; Group1, n=89) and no evidence gastric/duodenal mucosal damage (Group2, n=87) by endoscopic diagnosis] by using polymerase chain reaction (PCR). Patients main age was 37.93 ±15.31 and 59.7% were female. It have seen that, the frequency of H.pylori was 51.7% in all patients; 52.4% female and 50.7% male. The vacA allele and m2 allele were found in 70 (75.3%) and 58 (62.4%) of the 93 isolates. None of the strains was found to harbor the slc genotype. The frequencies of the cagA, cagE, iceA1, iceA2, babA2 genotypes amoung studied isolates were 88.2%, 96.8%, 33.3%, 35.5% and 88.2% respectively. The common vacA allelic combination seen in isolates from patients in Group1 were sla/m2 with 29 (53.7%) strains and sla/mla with 12 (30.8%) strains in isolates of Group2 patients.Consequently, vacAsla/m2 allelic combination was found statistically higher in Group1 patients than Group2. The most predominant genotypes combination were found to be associated vacAs1, cagA, cagE, babA2 and iceA1.