Nemo tenetur ilkesi bağlamında suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme suçu ile belge ibraz etmeme suçları arasındaki ilişki
The relationship between the crime of destroying, concealing or changing criminal evidence and the crimes of failure to submit documents in the context of the nemo tenetur principle
- Tez No: 803234
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ŞAHİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun Millete Devlete Karşı Suçlar ve Son Hükümler başlıklı Dördüncü Kısmının Adliyeye Karşı Suçlar başlıklı İkinci bölümünde 281. maddesinde düzenlenmiştir. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 281. maddesinde;“kendi işlediği veya işlenişine iştirak ettiği suçla ilgili olarak kişiye bu fıkra hükmüne göre ceza verilmez”şeklindeki düzenleme ile şahsi cezasızlık sebebine yer verilmiştir. Şahsi cezasızlık sebebinin varlığı halinde eylem suç oluşturmasına ve fail kusurlu olmasına rağmen kanun koyucu izlenen suç siyaseti gereğince kişinin cezalandırılmamasını takdir etmiştir. Bankacılık Kanunu, Sermaye Piyasası Kanunu ve Vergi Usul Kanunu'nda belge ibraz etme yükümlülüğünün ihlal edilmesi suç olarak düzenlenmiş ve hapis cezası yaptırımı öngörülmüştür. Bu kanunlarda yer verilen defter, bilgi ve belge ibraz etmeme suçları bakımından bu defter, bilgi ve belgelerin öncül bir suçun delili niteliğinde olması haline ilişkin bir ayrım yapılmamış ve şahsi cezasızlık nedenine yer verilmemiştir. Çalışmamızda suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme suçu bakımından yer verilen şahsi cezasızlık halinin temeli olan“nemo tenetur”ilkesi irdelenerek özel kanunlarda yer alan defter, bilgi ve belge ibraz etmeme suçları ile ilişkisi tartışılmış, belge ibraz etmeme suçlarında şahsi cezasızlık sebebine yer verilmemesinin sonuçları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The crime of destruction, concealing or altering evidence is regulated in Article 281 of the Turkish Penal Code No. 5237, in the Second Part of the Fourth Chapter titled Offenses against Nation and State and Final Provisions. Article 281 of the Turkish Penal Code No. 5237 states that“the person cannot be punished according to the provision of this paragraph in relation to the crime that he/she has committed or participated in the commission”and the reason for personal impunity is included with Article 281. Although the act constitutes a crime in the presence of personal impunity and the perpetrator is at fault, the legislator has recognized that the person is not punished in accordance with the crime policy followed. In the Banking Law, the Capital Market Law and the Tax Procedure Law, violation of the obligation to present documents is regulated as a crime and a penalty of imprisonment is foreseen. In terms of the crimes of not presenting the related books, informations and documents included in these laws, no distinction is made regarding the fact that this books, informations and documents are in the nature of evidence of a prior crime and the reason for personal impunity is not included. In our study, the principle of“nemo tenetur”, which is the basis of personal impunity in terms of the crime of desctruction, concealing or altering the evidence of crime, was examined and its relationship with the crimes of not presenting the related books, informations and documents in the special laws was discussed, and the consequences of not including the reason for personal impunity in the crimes of not presenting documents were examined.