Preterm yenidoğanlarda ertelenmiş ilk banyonun cilt bariyeri fonksiyonu, vücut sıcaklığı ve konfora etkisi
The effect of delayed first bathing on skin barrier function, body temperature and comfort in preterm infants
  1. Tez No: 803249
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE EFE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, preterm yenidoğanlara uygulanan ilk banyo zamanının yenidoğanın cilt bariyer fonksiyonu, vücut sıcaklığı ve konfor davranışlarına olan etkisini incelemektir. Yöntem: Bu araştırma, çok merkezli, tek kör ve değerlendirici kör, prospektif paralel grup, randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırma, yenidoğan yoğun bakım ünitesi'nde tedavi ve bakım alan, seçim kriterlerine uyan toplam 80 orta ve geç preterm yenidoğanlar ile uygulanmıştır. 1. gruptaki yenidoğanlara (n=40) ilk banyo postnatal 48- 72. saatlerde, 2. gruptaki yenidoğanlara (n=40) ise ilk banyo 24-48. saatlerde kör bir araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Her iki gruptaki preterm yenidoğanların işlemden 10 dakika önce kör bir araştırmacı ve kör bir hemşire tarafından transepidermal sıvı kayıpları, vücut sıcaklıkları ve konforu değerlendirilmiştir. Ölçümler işlemden sonra 1. 10. ve 30. dakikalarda tekrarlanmıştır. Araştırmada, etik kurul, kurum ve ailelerden yazılı izin alınmıştır. Elde edilen veriler, yüzdelik dağılımlar, ortalama, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi, ileri analiz olarak bonferroni analizi ve bağımlı gruplarda t testi ile analiz edilmiştir. Bulgular: Preterm yenidoğanlara postnatal 48-72.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to examine the effect of the timing of the first bathing applied to preterm infants on the skin barrier function, body temperature and comfort behaviors of the newborn. Methods: This is a multicenter, single-blind and evaluator-blind prospective parallel group randomized controlled trial. The study was conducted with 80 middle and late preterm newborns who met the selection criteria and received treatment and care in the neonatal intensive care unit. In the first group (n=40), the first bathing was applied postnatal between 48-72 hours. In the other group (n=40), the first bathing was aplied between 24-48 hours. Bathing was performed by a blinded researcher. Transnepidermal water losses, body temperatures and comfort of preterm infants in both groups were evaluated by a blind researcher and a blind nurse 10 minutes before the procedure. Measurements were repeated at the 1st, 10th and 30th minutes after the procedure. Written permission was obtained from the ethics committee, institutions and families for the study. The obtained data were analyzed with percentage distributions, mean, analysis of variance in repeated measurements, bonferroni analysis as further analysis and t test in dependent groups.