Farklı yüksek şiddetli interval antrenman protokollerinin aerobik ve anaerobik performans üzerine etkisi
The effect of different high-intensity interval training protocols on aerobic and anaerobic performance
  1. Tez No: 803248
  2. Yazar: AKIN AYKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı futbol antrenörlerinin ve kondisyonerlerin öncelikli hedefleri arasında yer olan ve geliştirilmesi için uzun bir süreye ihtiyaç duyulan aerobik ve anaerobik performansın kısa sürede iyileştirilmesi için alternatif yöntemler aramak ve literatüre katkı sağlamaktır. Bu doğrultuda çalışmaya Antalya ilinde farklı futbol kulüplerinde aktif olarak futbol oynayan; yaz sezonunda haftada 5 gün düzenli antrenman yapan; 18-22 yaş aralığında 22 erkek futbolcu katılmıştır. Araştırmaya dahil olan futbolcular randomize bir şekilde iki gruba ayrılmıştır. Gruplara ayrılan futbolculara hangi antrenman protokolüne dahil olduklarına yönelik bilgi verilmemiş ve tek taraflı bir körleme yöntemi uygulanmıştır. Bu futbolculardan 11'i Gibala protokolü ile yüksek şiddetli interval antrenman yaparken, diğer 11 futbolcu Tabata protokolüne göre yüksek şiddetli interval antrenman gerçekleştirmişlerdir. Katılımcıların esneklik, dikey sıçrama, çeviklik, 30 m. sprint, aerobik dayanıklılık, ve anaerobik dayanıklılık ölçümleri 6 hafta ara ile ön test ve son test şeklinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın normallik dağılımı kontrolleri, grup içi ve gruplar arası karşılaştırmalarında SPSS 22.0 paket programı, araştırma çıktılarının etki büyüklüklerinin tespitinde R programlama dilinin effsize paketi ve etki büyüklüğü orman grafiğinin oluşturulmasında ise Excel 16.0 (Microsoft Company) paket programından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to search for alternative methods and contribute to the literature to improve aerobic and anaerobic performance in a short time, which is among the primary goals of football coaches and conditioners and which needs a long time to develop. In this direction, actively playing football in different football clubs in Antalya province; who trains regularly 5 days a week in the summer season; 22 male football players between the ages of 18-22 participated. The football players included in the study were randomly divided into two groups. The football players who were divided into groups were not informed about which training protocol they were involved in, and a one-sided blinding method was applied. While 11 of these football players performed high-intensity interval training with the Gibala protocol, the other 11 footballers performed high-intensity interval training according to the Tabata protocol. Participants' flexibility, vertical jump, agility, 30 m. Sprint, aerobic endurance, and anaerobic endurance measurements were carried out as a pre-test and post-test at 6-week intervals. The SPSS 22.0 package program was used to control the normality distribution of the study, in-group and inter-group comparisons, the effsize package of the R programming language was used to determine the effect sizes of the research outputs, and the Excel 16.0 (Microsoft Company) package program was used to create the effect size forest plot.