Assessment of nurses' knowledge about causes and associated factors of wound infection after cesarean section
Hemşirelerin sezaryen sonrası yara enfeksiyonu nedenleri ve ilişkili faktörler hakkındaki bilgilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 803261
  2. Yazar: NABAA AZEEZ GHALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ARSLAN GÜRCÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yara enfeksiyonu veya Cerrahi alan enfeksiyonları (CAE'ler), ameliyattan sonraki 30 gün içinde ortaya çıkan cilt, deri altı doku veya diğer yumuşak doku enfeksiyonlarıdır . Cerrahinin modern tıpta oynadığı hayati role rağmen, cerrahiyi takip eden enfeksiyonlar ve komplikasyonlar, maternal morbidite ve ölümün önde gelen nedenlerinden biridir. Dünya Sağlık Örgütü ekonomik olarak gelişmiş ülkelerde bile çeşitli nedenlerle sezaryenin arttığını bildirmektedir. Bu çalışma, Irak'ın Al-Samawah kentindeki bir doğum ve pediatrik eğitim hastanesinde hemşirelerin sezaryen sonrası yara enfeksiyonunun nedenleri ve ilişkili faktörler hakkındaki bilgilerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, örneklemle yüz yüze görüşme yoluyla anket kullanımını içeren tanımlayıcı bir çalışmadır. Bu çalışmaya olasılıksız örnekleme yöntemiyle hastanenin farklı bölümlerinde (ameliyathane, acil servis ve cerrahi ünite) görev yapan 200 hemşire katılmıştır. Çalışmanın verileri 15 Ekim 2022 - 31 Ocak 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Anket üç bölümden oluşmaktadır, birinci bölüm: sosyodemografik verileri içerir, ikinci bölüm sezaryen sonrası yara enfeksiyonunun nedenlerine ilişkin anketten oluşur, Üçüncü bölüm sezaryen sonrası yara enfeksiyonu ile ilişkili faktörlere ilişkin anketi içerir.Çalışmanın sonuçları, katılımcıların sezaryen sonrası yara enfeksiyonunun nedenleri hakkında (%95,5) iyi düzeyde bilgi sahibi olduğunu ve hemşirelerin bilgi düzeyi ile eğitim düzeyi ve deneyim yılı arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğunu gösterdi. Bu, çalışmanın, daha yüksek eğitim düzeyine veya daha fazla deneyime sahip hemşirelerin, daha az eğitime veya daha az deneyime sahip hemşirelere göre sezaryen sonrası yara enfeksiyonunun nedenlerini daha iyi anlama eğiliminde olduğu anlamına gelir. Sonuç olarak hemşirelerin, eğitim düzeyleri veya deneyim yılı ne olursa olsun, sürekli eğitim ve mesleki gelişim yoluyla bilgi ve becerilerini sürekli olarak güncellemeleri önemlidir, Bu güncellemeler, farklı eğitim ve deneyim düzeylerine sahip hemşireler arasındaki uçurumu kapatmaya yardımcı olabilir ve tüm hemşirelerin hastalarına mümkün olan en iyi bakımı vermesini sağlayabilir
Özet (Çeviri)
Wound infection or surgical site infections (SSIs) are infections of the skin, subcutaneous tissue, or other soft tissues that occur within 30 days following surgery, Infections and complications following surgery are a leading cause of maternal morbidity and death, despite the vital role that surgery plays in modern medicine. World Health Organization (WHO) reported that, for various reasons, cesarean section is on the rise, even in economically developed nations.This study was carried out to show that to assess the knowledge of nurses about causes of post-cesarean wound infection and associated factors in a maternity and pediatric teaching hospital in Al-Samawah, Iraq. The study was descriptive study involving the use of questionnaire through face-to-face interview with the sample. Non-probability sample of 200 nurses who work in different departments in the hospital including (operation room,emergency room and surgical unit) participated in this study they were chosen using according to Yamane's Formula for Calculating Sample Size In addition to Cochran's formula . Data collection was carried out from October 15, 2022, to January 31, 2023. The questionnaire was composed of three parts, part one: include socio demographic data , part two consists of the questionnaire concerning with the causes of wound infection after CS, part three, involve the questionnaire concerning with the factors associated with wound infection after cesarean section. The results of the study shows (95.5%) of the participants had good knowledge about causes of wound infection after cesarean section also the result showed that there were statistically significant differences among the nurses' knowledge about causes of wound infection after cesarean section with educational level and years of experience, This means that the study found that nurses with higher levels of education or more years of experience tended to have a better understanding of the causes of wound infection after cesarean section than nurses with less eduction or less experience, In conclusion it is important for nurses to continuously update their knowledge. Also, ledge and skills through ongoing education and professional development, regardless of their level of education or years of experience. This can help bridgewith respect to gap between nurses with different levels. Education and experience and ensure that all nurses are providing the best possible care for their patients.