Paget hastalığının klinik, demografik özellikleri ve tedavi yanıtlarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of clinical, demographic characteristics and treatment response of paget's disease
  1. Tez No: 803262
  2. Yazar: MELİKE YAKARÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN ÖZ GÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Kemiğin paget hastalığı çoğunlukla kemiğin birçok yerini tutabilen, kronik seyirli, nadir görülen, anormal kemik yapım ve yıkımı ile karakterize metabolik kemik hastalığıdır. Hastaların büyük bir bölümü asemptomatiktir. Hastalar rutin tetkiklerde alkalen fosfataz (ALP) yüksekliği ya da radyolojik görüntülemelerde tipik paget hastalığı görüntüsü saptanmasıyla tanı alır. Semptomatik hastalarda başvurular genellikle kemik ağrısı nedeniyle olmaktadır. Tedavisinde bifosfonatlar kullanılmaktadır. Çalışmamızda Paget hastalığı tanısı ile takipli hastaların klinik, biyokimyasal, radyolojik özellikleri, tedavi ve tedavi sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda 2010-2022 yılları arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Kemiğin Paget Hastalığı tanısı alan 35 hastanın dosyası retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmamıza 19 kadın, 16 erkek hasta dahil edilmiştir. Ortalama tanı konulma yaşı 59 olarak bulunmuştur. Hastaların %37,1'inde(13 hasta) hipertansiyon saptanmıştır. Hastaların %80,0'inde kemik ağrısı görülmüş, görülenlerin %25,9'unda bel tutulumu görülmüştür. Hastaların %96,9'u tedavi almış, tedavi alanların %85,8'ine zoledronat uygulanmıştır. Hastaların tedavi öncesi ALP düzeyi %88,6'sında yüksek iken tedavi sonrası bu oran %28,1'e düşmüştür. Hastalarımızda en sık semptom kemik ağrısı, en sık tutulum pelvis ve spinal olarak bulunmuştur. 31 hastaya zoledronat uygulanmış, tedavi öncesi ve sonrası ağrı ve ALP düzeyleri karşılaştırıldığında tam yanıt alındığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Paget's disease of bone is a metabolic bone disease characterized by abnormal bone formation and destruction, with a chronic course, rarely seen, mostly involving many parts of the bone. Most of the patients are asymptomatic. Patients are diagnosed with elevated alkaline phosphatase (ALP) in routine examinations or typical Paget's disease appearance on radiological imaging. Applications in symptomatic patients are usually due to bone pain. Bisphosphonates are used in its treatment. In our study, it was aimed to retrospectively evaluate the clinical, biochemical, radiological characteristics, treatment and treatment results of patients with Paget's disease. The hospital files of 35 patients who were followed up with the diagnosis of Paget's disease of bone in the Endocrinology Department of Bursa Uludag University Hospital were scanned retrospectively. The clinical fin-dings, laboratory and radiological results and respond of the treatments of these patients were examined. The mean age at diagnosis was 59 years, with 19 females and 16 males. Hypertension was found in 37.1% (13 patients). Bone pain was observed in 80.0% of the patients, and low back involvement was observed in 25.9% of the patients. 96.9% of the patients received treatment, and 85.8% of the treated patients received zoledronate. While pretreatment ALP level was high in 88.6% of the patients, this rate decreased to 28.1% after treatment. In our patients, the most common symptom was bone pain, the most common involvement was pelvis and spinal. Zoledronate was administered to 31 patients and a complete response was observed when pain and ALP levels were compared before and after treatment.