Hemşirelerin hemodiyaliz bilgi ve beceri düzeylerinin ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the hemodialysis knowledge and skill levels of nurses and the affecting factors
- Tez No: 803273
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ÖZARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş: Böbrek yetmezliği dünya çapında yaklaşık 200.000 kişiyi etkileyen hayatı tehdit eden bir hastalık olarak kabul edilmekle beraber, hemodiyaliz, böbrek yetmezliği için en yaygın kullanılan tedavilerden biridir. Amaç: Bu çalışmada hemodiyaliz ünitesinde çalışan hemşirelerin hemodiyaliz konusundaki bilgi ve becerileri ile sosyodemografik veriler arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada tanımlayıcı kesitsel tasarım kullanılmış olup, ve çalışma 1 Kasım 2021-31 Nisan 2022 tarihleri arasında AL-Najaf AL-Ashraf'ta bulunan Al-Sadder Tıp Kenti Hemodiyaliz ünitesinde gerçekleştirilmiştir. Hastane araştırma örneklemindeki toplam hemşire sayısı 182'dir. %95 ve %50 güven aralıklarına göre örneklem büyüklüğü 110 olarak belirlenmiştir. Dahil edilme kriterlerini karşılayan ve bu çalışmaya katılmayı kabul eden toplam 110 hemşire çalışmaya dahi edilmiştir. Veriler,“Tanımlayıcı Bilgi Formu”,“Hemodiyaliz Bilgi Testi ve Hemodiyaliz Beceri Testi”kullanılarak toplanmıştır..
Özet (Çeviri)
Introduction: Kidney failure is considered a life-threatening disease that affects approximately 200,000 people worldwide. Hemodialysis is one of the most widely used treatments for kidney failure. Objective: In this study, it was aimed to examine the relationship between the knowledge and skills of nurses working in the hemodialysis unit about hemodialysis and socio-demographic data. Method: In this study, a descriptive cross-sectional design was used, and the study was carried out in the Al-Sadder medical city Hemodialysis unit in AL-Najaf AL-Ashraf between 1 November 2021 and 31 April 2022. The total number of nurses in the hospital research sample is 182. The sample size was determined as 110 according to the 95% and 50% confidence intervals. A total of 110 nurses who met the inclusion criteria and agreed to participate in this study were included. The data were collected using the“Descriptive Information Form”,“Hemodialysis Information Test, and Hemodialysis Performance Test”.