Hemşirelerin AIDS hastalığından korunmaya ilişkin bilgi ve uygulamaları
  1. Tez No: 30233
  2. Yazar: S. AYLA ALBAYRAK (KAYA)
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLİN BEDÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
39 V. ÖZET Araştırma, Ankara İli belediye sınırlan içindeki hemodiyaliz ünitelerinde çalı şan hemşirelerin AİDS'e ve AİDS'ten korunmaya ilişkin bilgilerini, AİDS'ten ko runmaya yönelik uygulamalarını belirlemek amacı ile tanımlayıcı olarak planlan mıştır. Araştırmanın evrenini Ankara İli belediye sınırlan içindeki hemodiyaliz ünitelerinde çalışan 107 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmanın ön uygulaması GATA hemodiyaliz ünitesi hemşireleriyle yapılmış olup, ön uygulama kapsamına alman hemşireler dışındaki tüm hemşireler örneklemi oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından literatüre dayanılarak hazırlanan hemşirele rin, AİDS ve AİDS'ten korunmaya ilişkin bilgi ve uygulamalarım ortaya çıkarma ya yönelik som kağıdı kullanılmıştır. Elde edilen veriler yüzdelik hesaplaması, bil gi puanı ortalaması, ve t önemlilik testi uygulanarak değerlendirilmiştir. Araştırmada hemşirelerin AİDS'e ilişkin bilgi puam ortalamasının yirmi üze rinden 13,7 olduğu ve hemşirelerin %63,8 inin AİDS'e ilişkin bilgi puanlanmn or talamanın üzerinde olduğu saptanmıştır. Buna karşılık AİDS'ten korunmaya iliş kin bilgi puam ortalamasının yirmi üzerinden 3,8 olduğu ve hemşirelerin %57 si nin ortalamanın üzerinde puan alabildiği saptanmıştır. Hemşirelerin AİDS'e ilişkin ve AİDS'ten korunmaya ilişkin bilgi puam ortala malarına, medeni durum, meslekte ve hemodiyalizde çalışma süresi, en uzun süre çalışan servisin etkili olmadığı, yaşm ise AİDS'e ilişkin bilgi puam ortalamasına et kili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The research had been planned as a definition to precies the applications against the AIDS for nurses working at the hemodialise unities in the Ankara city limits, against AIDS and the information about the protection against AIDS. The subject of the research is formed from the 107 nurses working at the hemodialise unities in the Ankara city limits. The preapplication of the research had been made with the GATA hemodialise unity nurses and all the nurses beside the preapplicetion had been the models. For the accumulation of the datas it had been used a questionnaire form about the knowledge of AIDS and the application agaainst AIDS by the researcher. The percentage of the datas had been evaluated with the application of the t test and the information average. On this research, it had been concluded that the AIDS knowledge average of the nuses is 13,7 on 20 points and their knowledge about the AIDS of the 63,8 percent of the nurses is over the average. But, the average of the knowledge of the protoction against AIDS is 3,8 on 20 points end the 57 percent of the nurses is over the average. It hed been concluded that the working on this field and on hemodialise period, marriagestatus, or the longest working period unity is not effective to the average but age is effective on this.