Hemodiyaliz ünitelerinde çalışan hemşirelerin AIDS ile ilgili bilgi düzeylerinin saptanması
Measurement of the knowledge about AIDS of nurses in hemodialisis units
- Tez No: 33028
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN YÜRÜGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Ap^ftfl PfMfM* î,p. I©4?^nbul Tıp Fakülişeş. i ^riftiPdü ¥@ Uygulama Hastanesi, î. Ü» Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Samatya SSK Hastanesi, Sisli Etfal Hastanesi, Türk Böbrek Vakfı Ahmet Ermiş Hastanesi, Marmara üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Diamed özel Dializ Merkezi, Eskişehir Devlet Hastanesi, Eskişehir Organ Nakli Vakfı, Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, hemodiyaliz ünitelerinde çalışan 80 hemşirenin AİDS'le i 1 g i 1 i ve ün i ve r sa 1 ön 1 em 1 e re iliş k in bilgi sev iyelerini b e 1 i r 1 eme k amaç ı y 1 a yap 1 1 m ıstır. Hemşirelerin AİDS ve universal önlemlere ilişkin bilgilerini o r t a y a c ı k a r a c: a k b i r a n k e t f a r m u k u 1 1 anıl m ı s 1 1 r“ V e rile r i n i s t a t i s t i k s e 1 d e a e r 1 e n d i r i 1 m e s i n d e y ü z deli k hesaplama, ortalamalar arasında önemlilik testi (t testi) ve varyans analizi kul lanı Irnışt ir. Hemşirelerin AİDS'le ilgili genel bilgi ve universal önlemlere ilişkin bilgi puan ortalaması 49”09 ± 14«öl gibi ortalamanın altında bir deÇjer bulunmuştur» Hemşirelerin sadece AİDS'le ilgili bilgi puanı ortalaması 46.87 ± İ9" 77 'dir. Görülüyor ki, hemşirelerin AİDS ve universal önlemler konusunda bilgileri y e t e r 1 1 de Çi ildi r. * Hemşirelerin yaş, eğitim durumu, madeni durumu, çalışma süresi, hizmet içi eğitim alma durumu, hizmet içi eğitimin süresi, AİDS'le ilgili bilgileri edindikleri kaynaklar, AIDS'li hastaya bakım verme durumları, AIDS'li hastanın bakımına ilişkin korku ve endişe durumları, bilgi ve puan ortalamaları ile karşılaştırılarak değerlendiril m i ş t i r » 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we m&sured to knowledge, about AIDS of SO nurses who were worked hemo.diali.sis unit of Istanbul University Medical School, Cerrahpaşa University Medical School, Ahmet Ermiş Hospital of Turkish Kidney Foundation, Samatya SSK Hospital, Sisli Etfal Hospital, Marmara University Medical School, Diamed Private Dialisis Centre, Eskişehir Government Hospital, Eskişehir Transplantion Foundation and Qsmangazi University Medical School» We used to an inquiry form that was mesured to knowledge about AIDS and universal precaution» Student's“t”test and variance analysis were used for statistical anaiisis. Mean knowledge score (49.09 ±14.01) about AIDS and universal precaution of all Nurses was found below the general mean score. A mean knowledge score about AIDS was found 46.S7119.77. It's evident that, knowledge about AIDS of Nurses were not edequite. All of Nurses' s age, education, marital status, working time, post graduate, post graduate period, their knowledge literature about AIDS, their anxieties about nursirrg patients with AIDS. Were compared with mean knowledge score of Nurses in this study. 51