Taze donmuş plazmanın klinik kullanımı: Endikasyon değerlendirmesi.
The clinical use of fresh frozen plasma: Indication assessment
- Tez No: 803275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER YILMAZ, PROF. DR. İSMAİL YAŞAR AVCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kan Bankacılığı ve Transfüzyon Tıbbı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Amaç: Taze donmuş plazma (TDP) doğru kullanıldığında hayat kuratarıcı bir tedavi ajanı olmakla beraber kan bileşenleri içerisinde en sık uygunsuz kullanılanıdır. Bu çalışmanın amacı, farklı klinikler bazında TDP transfüzyon endikasyonlarının değerlendirilmesidir. Gereç-Yöntem: Çalışma 01 Eylül 2020 ile 01 Eylül 2021 tarihleri arasında Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yatarak tedavi gören ve tedavileri esnasında TDP transfüzyonu alan 10 farklı klinikten toplam 500 hasta verisinin geriye dönük taranması sonucu elde edilen verilerle gerçekleştirildi. TDP kullanımı ile ilgili olarak ulusal/uluslararası makale, rehber ve benzeri yayınlar tarandıktan sonra TDP Transfüzyonu Değerlendirme Formu oluşturuldu. TDP kullanımı; doğru, yanlış veya kısmi doğru olarak tanımlandı. Çalışmaya dahil edilen hastaların demografik verileri (yaş,cinsiyet), tanısı, transfüze edilen TDP endikasyonu, var ise yapılan cerrahi girişim, aktif kanaması olan hastaların kanama bölgeleri, TDP transfüzyonu öncesi ve sonrası koagülasyon parametreleri (PT, aPTT, INR), var ise hastanın komorbidite tablosu/tabloları, almış ise koagülopatiye yönelik tedavi/tedaviler, hastanın mevcut klinik durumu (taburcu, ölüm) hastane yazılım sistemi ve hasta dosya kayıtlarından taranarak kayıt altına alındı. Bulgular: TDP'nin %26,6 oranında uygun endikasyonlar dahilinde kullanıldığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Fresh frozen plasma (FFP) is a life saving treatment agent when used correctly, but it is also the one which is the most inappropriately used among the blood components. The aim of this study is to evaluate FFP transfusion indications based on different clinics. Materials and Methods: The study was carried out with the data obtained as a result of retrospective scanning of the data of a total of 500 patients from 10 different clinics who were hospitalized in Gülhane Training and Research Hospital between September 01, 2020 and September 01, 2021 and received FFP transfusion during their treatment. FFP Transfusion Evaluation Form was created after scanning national/international articles, guidelines and similar publications regarding the use of FFP. FFP usage; defined as true, false, or partially true. Demographic data (age, gender), diagnoses, indication of transfused FFP, surgical interventions (if any), bleeding sites of patients with active bleeding, the before and after TDP transfusion coagulation parameters (PT, aPTT, INR), patient's comorbidity table(s) (if any), treatment(s) for coagulopathy, current clinical status (discharge, exitus) of the patients included in the study were recorded by scanning from the hospital software system and patient file records. Results: It was determined that FFP was used at a rate of 26.6% within appropriate indications.