Yenidoğanlarda taze donmuş plazma kullanımının değerlendirilmesi
The assessment of fresh frozen plasma use in neonates
  1. Tez No: 497706
  2. Yazar: ESMA ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ZENCİROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yenidoğan Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Yenidoğanlarda Taze Donmuş Plazma Kullanımının Değerlendirilmesi Giriş: Taze Donmuş Plazma (TDP); labil pıhtılaşma etkenlerinin fonksiyonlarının yeterince korunabileceği bir sürede ve uygun bir sıcaklıkta dondurulmasıyla hazırlanan bir kan bileşenidir. Günümüzde yenidoğanlarda TDP sıklıkla; kanamalarda, yaygın damar içi pıhtılaşmada (YDİP), intrakranial kanamanın (İKK) önlenmesi, ağır hasta bebeklerin (sepsis, volüm genişletme gibi) destek tedavisi ve uzamış koagülasyon parametrelerinin düzeltilmesi gibi farklı endikasyonlarda uygulanmaktadır. Ancak rehberler TDP kullanımına sınırlar getirmektedir. Bu çalışmada hastanemiz yenidoğan kliniğinde yatan hastalarda TDP kullanımı; endikasyon, laboratuvar kontrolü ve komplikasyonlar çerçevesinde incelenerek rehberlere uygunluğu değerlendirilmiştir. Materyal ve Metod: Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUAM) yenidoğan kliniğinde 01.01.2016-31.12.2016 tarihleri arasında yatarak izlenen ve TDP alan hastalar çalışmaya alındı. Hastaların demografik özellikleri, klinik profilleri ve maternal verileri kaydedildi. Kullanılan toplam TDP sayısı, TDP kullanım oranı, transfüzyon sayısı/hasta sayısı oranı belirlendi. Hastalar TDP sayısı bir ve birden fazla alanlar şeklinde gruplandırıldı. Transfüzyon öncesi ve sonrası laboratuvar kontrolü ve kullanım endikasyonlarının rehberlere uygunluğu değerlendirildi. Ayrıca hastalar preterm ve term, taburcu ve eksitus, kanaması olan ve olmayan şeklinde gruplandırılarak, gruplar arasında TDP kullanım sayısı, endikasyon ve mortalite risk olasılığı karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma süresince yenidoğan kliniğinde yatan 1538 hastadan 143'üne toplam 1279 TDP verilmişti, TDP kullanım oranı % 9.3'tü. Transfüzyon sayısı/hasta sayısı oranı 8.9 saptandı. Bir defa TDP alan 43 (%30.1), birden fazla alan 100 hasta (%69.9) belirlendi. Toplam 143 olgunun 68'i (%47.6) kız, 75'i (%52.4) erkekti. Olguların 51'i (%35.7) preterm (
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Assessment of Fresh Frozen Plasma Use in Neonates Introduction: Fresh Frozen Plasma (FFP) is a blood component prepared by freezing at a suitable temperature for a period of time sufficient to maintain the functions of the coagulating agents. Currently, FFP in newborns has been administered in various indications such as hemorrhages, disseminated intravascular coagulation (DIC), prevention of intracranial hemorrhage (ICH), in supportive treatment of seriously ill infants (sepsis, volume expansion) and in correction of prolonged coagulation parameters. However, the guidelines have limitations for FFP usage. In this study, the use of FFP in hospitalized patients in our newborn clinic was evaluated in terms of indications, laboratory controls, and complications and the suitability of our clinic's approaches in FFP usage to current guidelines was assessed. Materials and Methods: The patients who were admitted to neonatology clinic at University of Health Sciences, Ankara Dr. Sami Ulus Maternal and Children Health and Disease Health Practice and Research Center between 01.01.2016 - 31.12.2016 and were administered FFP were enrolled to the study. Demographic characteristics, clinical profiles and maternal data of the patients were recorded. Total number of FFP, FFP usage rate, number of transfusion/number of patients were determined. The patients were grouped as those received FFP once and more than once. The appropriateness of laboratory controls before and after transfusion and transfusion indications for the guidelines were evaluated. In addition, patients were also grouped as preterm and term, expired and survived with and without hemorrhage; and the number of administrations, indications and mortality risk of FFP were compared among these groups. Findings: A total of 1279 FFPs were given to 143 of the 1538 patients in the study period and FFP administration rate was 9.3%. The ratio of transfusion/patient number was 8.9. A total of 43 (30.1%) patients had received FFP once and 100 patients (69.9%) had received FFP more than once were determined. Of the cases, 68 (47.6%) were female and 75 were (52.4%) male and 51 (35.7%) were preterm (