Hashimoto tiroiditi olan hastalarda serum galanin, kromogranin, asprosin ve subfatin seviyeleri
Serum galanin, chromogranin, asprosin and subfatin levels in patients with hashimoto thyroiditis
  1. Tez No: 803279
  2. Yazar: MERVE ZİREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SİLİĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hashimoto tiroiditi, tiroid hücre harabiyeti ile seyreden ve en sık görülen otoimmün tiroid hastalığıdır. İyot alımının yeterli olduğu ülkelerde hipotiroidinin en sık sebebidir. Kadınlarda erkeklerden 4-10 kat daha sık görülmektedir. Tiroid bezinin yıkımı sırasında oluşan pulsatil hormon salınımı hipertiroid ve normotiroid dönemler oluşmasına yol açsa da, hastalık daha sıklıkla artmış tiroid stimulan hormon ve düşük serbest T4 ile karakterize hipotiroidi ve yüksek tiroid antikor seviyeleri ile tanı alır. Diğer otoimmün hastalıklarla birliktelik gösterebilmektedir. Galanin, Kromogranin, Subfatin ve Asprosin, çeşitli hormonal ve immün yanıtlarda görevli moleküllerdir. Çalışmamızda Hashimoto hastalarında galanin, kromogranin-A, subfatin ve asprosin düzeylerini inceledik. Çalışmaya 43 Hashimoto tiroiditi hastası ve 44 sağlıklı kontrol dahil edildi. Galanin, kromogranin-A, subfatin ve asprosin düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçüldü. Hasta ve kontrol grubu arasında yaş ve cinsiyet açısından farklılık saptanmadı. Hasta grubundaki asprosin, galanin, kromogranin-A ve subfatin düzeyleri kontrol grubuna göre düşük bulunmuş olup, fark istatistiksel olarak anlamlıdır. Hasta grubunda, kontrol grubuna göre, TSH, ATG ve ATPO parametreleri yüksek, ST4 ise daha düşük bulunmuştur. Her iki gruptaki bireyler TSH, ST4, ATG, ATPO yönünden karşılaştırıldığında beklenildiği gibi gruplar arası farklılık anlamlı bulunmuştur. Ancak, ST3 yönünden karşılaştırıldığında gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Yapılan ROC analizlerinde, eğri altında kalan alanı en yüksek bulunan protein galanindir (AUC=0,844). Ayrıca tiroid fonksiyon testleri ile asprosin, galanin, kromogranin-A ve subfatin düzeyleri arasında korelasyon analizi yapılmıştır. Ancak istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bu kadar sık görülen ve klinik semptomlarıyla hasta bireylerin yaşam kalitesini düşüren bir hastalığın mekanizmasını tam anlamak ve ilişkiyi tam olarak ortaya koymak için Hashimoto tiroiditi hastalarında tedavi öncesi ve tedavi sonrası protein düzeylerinin bakıldığı daha geniş ve ileri düzeyde çalışmalar yapmak gereklidir.
Özet (Çeviri)
Hashimoto's thyroiditis is the most common autoimmune thyroid disease characterized by thyroid cell destruction. It is the most common cause of hypothyroidism in countries with adequate iodine intake. It is 4-10 times more common in women than men. Although pulsatile hormone release during the destruction of the thyroid gland leads to hyperthyroid and normothyroid periods, the disease is more commonly diagnosed with hypothyroidism characterized by increased thyroid situmulan hormone, low free T4 and high thyroid antibody levels. It can be associated with other autoimmune diseases. Galanin, chromogranin, subfatin, and asprosin are molecules involved in various hormonal and immune responses. In our study, we examined galanin, chromogranin A, subfatin and asprosin levels in Hashimoto's patients. 43 patients with Hashimoto's thyroiditis and 44 healthy controls were included in the study. Galanin, chromogranin A, subfatin and asprosin levels were measured by ELISA method. There was no difference between the patient and control groups in terms of age and gender. Asprosin, galanin, chromogranin A and subfatin levels in the patient group were found to be lower than the control group, and the difference was statistically significant. TSH, ATG and ATPO parameters were found to be higher in the patient group compared to the control group, while ST4 was found to be lower in the patient group compared to the control group. When the individuals in both groups were compared in terms of TSH, ST4, ATG, and ATPO, the difference between the groups was significant as expected. When compared in terms of ST3, the difference between the groups was found to be insignificant. In the ROC analysis, the protein with the highest area under the curve is galanin (AUC=0.844). Moreover, correlation analysis was performed between thyroid function tests and asprosin, galanin, chromogranin A and subfatin levels. However, no statistically significant relationship was found. In order to fully understand the mechanism of a disease that is so common and that reduces the quality of life of patients with its clinical symptoms and to reveal the relationship, it is necessary to conduct larger and more advanced studies examining protein levels before and after treatment in patients with Hashimoto's thyroiditis.