İntraserebroventriküler uygulanan Nesfatin-1'in amigdala ve hipotalamo-hipofizer adrenal aksa etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of intracerebroventricularly administered Nesfatin-1 on the amygdala and hypothalamic-pituitary-adrenal axis
  1. Tez No: 942325
  2. Yazar: OSMAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Nesfatin-1, hipotalamusun iştah kontrolü ile ilişkili nöronlarında eksprese edilen ve iştahı azaltıcı (anoreksijenik) etkiye sahip endojen bir peptiddir. Ayrıca, Nesfatin-1'in stresle ilişkili davranışları düzenleyebileceği son dönemlerde tartışılan hususlar arasında yer almaktadır. Stres yanıtı sırasında Nesfatin-1, serotonerjik ve noradrenerjik nöronları aktive ederek hipotalamo-hipofizer adrenal (HHA) aksının etkinliğini artırmaktadır. Nesfatin-1'in kisspeptin, kortikotropin salgılatıcı hormon (CRH) ve oksitosin reseptörleriyle etkileşimi söz konusudur. Bu çalışmada, erişkin Wistar albino erkek sıçanlar altı gruba ayrıldı. Deney grupları kontrol, Nesfatin-1, Nesfatin-1+p234, Nesfatin-1+Antalarmin, Nesfatin-1+Astressin2B ve Nesfatin-1+Atosiban olacak şekilde planlandı. Sıçanlar anestezi altında lateral ventriküle enjeksiyon yapıldıktan 30 dakika sonra sakrifiye edildi. HPLC ile amigdala noradrenalin ve dopamin düzeyleri, ELISA ile glutamat, gamma-aminobütirik asit (GABA), serotonin düzeyleri ve serum kortikosteron seviyeleri ölçüldü. Beyinlerden immünohistokimyasal analizler için kesitler alındı. Sonuçlar one-way ANOVA ve Tukey testiyle analiz edildi. Nesfatin-1 ve Nesfatin-1+p234 gruplarında, paraventriküler nükleustaki CRH immünreaktivitesi, amigdala noradrenalin düzeyleri, serum adrenokortikotropik hormon ve kortikosteron seviyeleri kontrol grubuna kıyasla anlamlı şekilde yüksek bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Nesfatin-1 is expressed in neurons related to appetite control in the hypothalamus and is known for its anorexigenic (appetite-suppressing) effect. Additionally, it has been suggested that Nesfatin-1 may regulate stress-related behaviors. During the stress response, Nesfatin-1 activates serotonergic and noradrenergic neurons, enhancing the activity of the hypothalamic-pituitary-adrenal (HPA) axis. Nesfatin-1 interacts with kisspeptin, corticotropin-releasing hormone (CRH), and oxytocin receptors. In this study, adult male Wistar albino rats were divided into six groups. The experimental groups were planned as control, Nesfatin-1, Nesfatin-1+p234, Nesfatin-1+Antalarmin, Nesfatin-1+Astressin2B and Nesfatin-1+Atosiban. Thirty minutes after the injection into the lateral ventricle under anesthesia, the rats were sacrificed. Amygdala norepinephrine and dopamine levels were measured using HPLC, while glutamate, gamma-aminobutyric acid (GABA), serotonin levels and serum corticosterone were measured using ELISA. Brain sections were taken for immunohistochemical analysis. The results were evaluated using one-way ANOVA and Tukey's test. In the Nesfatin-1 and Nesfatin-1+p234 groups, CRH immunoreactivity in the paraventricular nucleus, amygdala norepinephrine levels, serum adrenocorticotropic hormone and corticosterone levels were found to be significantly higher compared to the control group (p0.05).