Yonca silajına melas ve sumak katkısının besin madde düzeyi, in vitro besin madde sindirimi ve silaj kalitesi üzerine etkileri
Effects of addition molasses and sumac to alfalfa silage on nutrient levels, in vitro nutrient digestion and silage quality
- Tez No: 803281
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR TATLI SEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu proje, yonca silajına melas ve sumak katkısının silaj besin madde düzeyleri, in vitro besin madde sindirimleri ve silaj kalitesi üzerine etkilerini incelemek amacıyla planlanmıştır. Araştırma grupları Yonca grubu (Y, kontrol, katkısız), Yonca+Sumak grubu (YS, %10 sumak katkılı), Yonca+Melas grubu (YM, %5 melas katkılı) ve Yonca+Sumak+Melas (YSM, %10 sumak ve %5 melas katkılı) grubundan oluşturulmuştur. YS, YM ve YSM gruplarının kuru madde içerikleri kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak daha yüksek bulunmuştur (P0.05). YSM grubunun NDF içeriği 0. güne kıyasla 60. günde önemli oranda düşmüştür (P0.05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effects on nutrient matter levels, in vitro nutrient digestion levels and silage quality of molases and sumac additions into alfalfa silage. The research groups were formed from Alfalfa group (Y, control, no supplement), Alfalfa+Sumac group (YS, 10% sumac supplement), Alfalfa+molasses group (YM, 5% Molasses supplement), and Alfalfa+sumac+molasses group (YSM, 10% Sumac and 5% Molasses supplements).