Nano-gübre ve Ascophyllum nodosum ekstraktının Coriandrum sativum L.'nin fizyolojik özellikleri ve uçucu yağ içeriğine etkisi
Effect of nano-fertilizer and Ascophyllum nodosum extract in physiological characteristics and essential oil content of Coriandrum sativum L.
  1. Tez No: 803289
  2. Yazar: ABEER NADHIM SHAKIR SHAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA DÖLARSLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ INTEDHAR ABBAS MARHOON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, 2021-2022 yılı tarım sezonunda nano gübre ve deniz yosunu özütü ile yapılan gübreleme uygulamaları ve bunların arasındaki etkileşimin, kişniş bitkisi Coriandrum sativum'un vejetatif özellikleri, mineral elementleri ve uçucu yağları üzerindeki etkisini test etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Irak'ın Qadisiyah Valiliği'nde yürütülmüş olup uygulanan nano gübre ekstraktları 0,5 ve 1 g/L konsantrasyonlarındadır. Yosun, 2 ve 4 mL/L'lik iki konsantrasyonla zenginleştirilmiştir. Kontrol faktörü olarak ise sadece saf su kullanılmıştır. Uygulama, ilk ilaçlamadan bir ay sonra bitkiye ikinci kez yapılmak şartıyla iki aşamada yapılmıştır. Çalışma sonuçları incelendiğinde, vejetatif özelliklerin yanı sıra mineral elementler ve uçucu yağların büyüme oranlarında önemli ve net bir artış gösterdiği ve en yüksek artışın, 4 mL/L Ascophyllum nodosum ekstresi ile 1 g/L nano gübre konsantrasyonları ile muamele edilen bitkilerde olduğu ortaya çıkmıştır. Bu durum, kişniş bitkilerinin vejetatif özellikleri, mineral elementleri ve uçucu yağlarının yüzdeleri üzerindeki nano-gübre ve Ascophyllum nodosum ekstraktının etkisinin ve aralarındaki etkileşimin net etkisini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to test the effects of fertilization applications with nano fertilizer and seaweed extract and the interaction between them on the vegetative properties, mineral elements, and essential oils of the coriander plant Coriandrum sativum in the 2021-2022 agricultural season. The study was carried out in the Qadisiyah Governorate of Iraq, and the nano-fertilizer extracts applied were at concentrations of 0.5 and 1 g/L. The algae are enriched with two concentrations of 2 and 4 mL/L. Only pure water was used as a control factor. The application was made in two stages if it was applied to the plant a second time one month after the first spraying. When the results of the study were examined, it was revealed that besides the vegetative properties, mineral elements and essential oils showed a significant and clear increase in the growth rates, and the highest increase was in the plants treated with 4 mL/L Ascophyllum nodosum extract and 1 g/L nano fertilizer concentrations. This showed the net effect of nano-fertilizer and Ascophyllum nodosum extract and the interaction between them on the vegetative properties, mineral elements, and percentages of essential oils of coriander plants.