Dörtlü band matris vasıtasıyla türetilen hemen hemen yakınsak dizi uzayları ve geometrik özellikler
Almost convergent sequence spaces derived by quadruple band matrix and geometric properties
- Tez No: 803290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CEMİL BİŞGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada dörtlü band matrisi vasıtasıyla türetilen hemen hemen yakınsak dizi uzayları ve l_p (Q) dizi uzayının geometrik özellikleri ele alınmıştır. Bu bağlamda öncelikle literatürde hemen hemen yakınsak dizi uzayları konusunda yapılan çalışmalar incelenmiştir. Çalışma kapsamında dörtlü band matrisi ve hemen hemen yakınsak dizi uzayları kavramları, dual uzayları, matris dönüşümleri, matris sınıfları kavramları ele alınarak daha önce yapılmış çalışmalara teorem ve lemmalara yer verilerek konu kapsamı genişletilmiş ve zenginleştirilmiştir. Daha sonrasında çalışmada, dizi uzayları ve etki alanı kavramları ele alınarak hemen hemen yakınsak dizi uzayları, hemen hemen sıfıra yakınsak dizi uzayları ve hemen hemen yakınsak seri oluşturan dizi uzayları inşa edilmiş ve bu uzayların BK- uzayı olmaları, eş yapılı olduğu uzaylar, dualleri, Schauder bazları ve matris sınıfları gibi özellikleri incelenmiştir. Son olarak çalışmada dörtlü band matrisinin etki alanı vasıtasıyla türetilen l_p (Q) dizi uzayının bazı geometrik özelliklerine yönelik bilgiler aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, almost convergent sequence spaces derived by means of a quadruple band matrix and geometric properties of the sequence space l_p (Q) are discussed. In this context, first of all, the studies on almost convergent sequence spaces in the literature were examined. Within the scope of the study, the concepts of quadruple band matrix and almost convergent sequence spaces, dual spaces, matrix transformations, matrix classes are discussed and the scope of the subject is expanded and enriched by including theorems and lemmas in previous studies. Later, in the study, the concepts of sequence spaces and matrix domain were discussed and almost convergent sequence spaces, almost null convergent sequence spaces and almost convergent series sequence spaces were constructed and their properties such as BK- spaces, isomorphic spaces, duals, Schauder bases and matrix classes were examined. Finally, in this study, information about some geometric properties of the sequence space l_p (Q) derived by the domain of quadruple band matrix is conveyed.