Genç futbolcularda yüzme egzersizlerinin bazı temel beceri gelişimi ve fiziksel parametreler üzerine etkisi
The effect of swimming exercises on some basic skills development and physical parameters in young football players
- Tez No: 803304
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÖKHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada sekiz haftalık düzenlenmiş su egzersizlerinin genç futbolcularda bazı temel beceri ve fiziksel parametrelere olan etkisi incelenmiştir. Araştırmaya, yaş ortalaması 16,93±0,96 (yıl), boy ortalaması 173,33±8,33 (cm), Vücut Ağırlığı (VA) 61,93±4,99 (kg), Vücut Kitle İndeksi (VKİ) 20,62±1,51 (kg / m²) olan 15 deney grubu; yaş ortalaması 16,93±0,96 (yıl), boy ortalaması 173,33±8,33 (cm), VA'sı 61,93±4,99 (kg), VKİ'si 20,62±1,51 (kg / m²) olan 15 kontrol grubu olmak üzere toplam 30 kişi dahil edildi. Çalışmanın evrenini Kuzey Irak'ın Dhoke kentindeki yerel kulüplerde futbol oynayan yaşları 16-18 arasında olan genç oyuncular oluştururken, örneklemini ise Kuzey Irak'ın Dhoke kentindeki Peris Spor Akademisi'nde oynayan yaşları 16 – 18 arasında olan toplam 30 genç futbolcu oluşturdu. Bütün katılımcılar haftada 3 gün, günde 90 dakika aktif olarak futbol antrenmanlarını sürdürdüler. Bunun dışında deney grubuna futbol antrenmanının dışında haftada 3 gün günde 90 dakika temel yüzme egzersizleri yaptırıldı. 8 haftalık futbol ve yüzme antrenmanı öncesinde ve sonrasında olmak üzere iki defa ölçüm alındı. Yapılan ölçümlerde 30 metre koşu testi için 1/1000 sn hassasiyetinde elektronik fotosel, esneklik değerlerinin tespit edilmesinde otur-eriş testi, dikey sıçrama testi ölçümlerinde jump metre, el-pençe kuvveti ölçümlerinde takei marka dijital el-dinamometresi, sırt-bacak kuvveti ölçümünde takai marka dinamometre kullanıldı. Ölçümlerden sağlanan işlenmemiş verilerin analizinde SPSS–26 istatistik programı kullanıldı. Araştırmaya katılan tüm katılımcıların egzersiz öncesi ve egzersiz sonrası ölçümleri arasındaki değişimi görmek için eşleştirilmiş örneklem T-testi uygulandı. Gruplar arasındaki fark için Bağımsız Örneklem T-testi kullanıldı. Deney ve kontrol grubunun şınav testi, sırt-bacak kuvveti, sırt kuvveti ve sağlık topu fırlatma parametreleri ön test son test ölçüm ortalamalarının kıyaslanmasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık gözlendi (p0,05). Her iki grubun kafa ile top sektirme testi parametreleri ön test son test ölçüm ortalamalarının kıyaslanmasında önemli bir farklılık gözlendi (p0,05). Sonuç olarak; planlanmış yüzme egzersizlerinin futbolcuların bazı motor beceri ve futbol beceri performansına dolaylı olarak katkıda bulunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of eight-week regulated water exercises on some basic skills and physical parameters in young football players was investigated. In this research, the mean age was 16.93±0.96 (years), mean height was 173.33±8.33 (cm), Body Weight (BW) 61.93±4.99 (kg), Body Mass Index (BMI) 20.62±1.51 of 15 experimental group with; mean age 16.93±0.96 (years), mean height 173.33±8.33 (cm), BW 61.93±4.99 (kg), BMI 20.62±1.51, 15 (kg / m²) of whom were in the control group of a total of 30 people were included. The population of the study consisted of young players aged 16-18 playing football in local clubs in Dhoke, Northern Iraq, while the sample consisted of 30 young football players aged 16-18 playing at Peris Sports Academy in Dhoke, Northern Iraq. All participants continued their active football training for 90 minutes a day, 3 days a week. Apart from football training, the experimental group was given basic swimming exercises for 90 minutes a day, 3 days a week. Measurements were taken twice, before and after 8 weeks of football and swimming training. In the measurements made, electronic photocell with a sensitivity of 1/1000 sec for the 30-meter running test, sit-reach test for determining the flexibility values, jump meter for vertical jump test measurements, takei brand digital hand-dynamometer for hand-claw strength measurements, Takai brand for back-leg strength measurement dynamometer was used. SPSS-26 statistical program was used in the analysis of the raw data obtained from the measurements. Paired sample T-test was applied to see the change between pre-exercise and post-exercise measurements of all participants in the study. Independent Sample T-test was used for the difference between different groups. A statistically significant difference was observed in the comparison of pretest and posttest measurement averages of the test and control groups' push-up test, back-leg strength, back strength and medicine ball throwing parameters (p0.05). A significant difference was observed in the comparison of the pretest and posttest measurement averages of the head and ball bouncing test parameters of both groups (p0.05). In conclusion; It is thought that planned swimming exercises may indirectly contribute to some motor skills and soccer skill performance of football players.