All on four tedavi konseptinde anatomik koşullar doğrultusunda doğru açılı implant yerleşiminin sonlu elemanlar analizi ile belirlenmesi
Determination of ideal implant positioning for tilted implants with anatomical variation in all on four treatment concept by finite element analysis
  1. Tez No: 803305
  2. Yazar: HÜSNA AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA RAMAZANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Total dişsizlikle birlikte çoğunlukla görülen posterior kemik rezorpsiyonu standart implant uygulamalarına izin vermemektedir. Hastaların beslenme, estetik, konuşma gibi fonksiyonlarını sürdürebilmeleri için sabit protez ihtiyacı; implant uygulamaları ile günümüzde çeşitli konfigürasyonlarda sağlamaktadır. Son yıllarda uygulama sıklığı artan all on four konsepti, implant sayısı ve kemik yetersizliği durumunda kolay uygulanabilirliği sebebiyle tercih edilir olmuştur. Bu çalışmada amacımız rezidüel kemik morfolojisi sebebiyle implantların bukkale veya linguale açılandırılması durumunda kemik, implant ve protetik yapıların nasıl etkilendiğini tespit etmektir. Alt çenede all on four konsepti; anterior bölgeye yerleştirilmiş 2 aksiyal implant ve mental foramen sınırları dikkate alınarak distale eğimli yerleştirilmiş 2 implant destekli, hastanın immediat yüklenen sabit full ark geçici protez ile rehabilite edildiği bir sistemdir. Çalışmamızda sonlu elamnlar analizi yöntemi kullanılmıştır. D2 kemik yoğunluğuna sahip U şeklinde, V şeklinde ve kare şekilli 3 farklı mandibula ve bu anatomik formlara uygun akrilik üst yapılar modellenmiştir. Üç farklı anatomik yapıya sahip mandibula modellerinde posterior implantların linguale ve bukkale eğimlerine göre üç farklı açıda yerleşimiyle toplamda dokuz farklı analiz modeli hazırlanmıştır. Her modele özel titanyum altyapı modellenmiştir. Dokuz analiz modelinde çiğneme kuvvetini simüle etmek amacıyla; sağ taraftan bukkolingual yönde 45o açıyla 600N oblik kuvvet yüklemesi yapılmıştır. Kortikal ve spongioz kemikteki maksimum ve minimum asal gerilmeler; implantlar, abutmentler ve titanyum altyapıdaki Von Mises gerilme değerleri ölçülmüştür. Sonuç olarak bu çalışmada mandibula şeklinin gerilme değerlerini etkilediğini fakat fizyolojik sınırlarda olduğunu belirledik. Gerilmenin en fazla kortikal kemikte yoğunlaştığı da göz önünde bulundurulduğunda V şeklinde mandibulada all on four uygulamalarında bukkolingual olarak açılandırmanın tercih edilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. U şeklinde mandibulaya sahip hastalarda posterior implantların bukkale açılı yerleştirilmesi ya da hiç bukkolingual açılandırma yapılmaması uygun olacaktır. Kare şeklindeki mandibulaya sahip hastalarda all on four uygulamalarında bukkolingual açılandırma yapılmaması tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
Mandibular bone resorption, which is commonly observed among patients with total tooth loss, does not allow standard implant applications. Implant-supported fixed prosthetic rehabilitations provide aesthetic, and functional outcomes for edentulous patients. The rehabilitation of completely edentulous patients with conventional dental implants is challenging due to alveolar resorption following total tooth loss. Recently researchers started to use, a new protocol, called all-on-four which allows using less number of implants for resorbed jaws. The aim of this study is to evaluate the stress distribution on implants, prosthetic materials, and surrounding bones of the implants which are lingually or buccally tilted. The all-on-four concept utilizes 2 parallel anterior implants and 2 distally tilted posterior implants between mental foramina with an immediately loaded full-arch temporary fixed prosthesis. The finite element analysis method was used in our study. U, V, and square-shaped mandibles were all designed with D2 bone density. Acrylic superstructures suitable for these anatomical forms were modeled. Distally tilted posterior implants were tilted lingual or buccal in all anatomical models. With the standard all-on-four concept and these tilted implant concepts, nine different models had been designed. Titanium frameworks were modeled for each implant design. In order to simulate the chewing force in nine analytic models; 600N oblique loading had been applied at an angle of 45o in the buccolingual direction from the right side. Maximum and minimum principal stresses for cortical and cancellous bones as well as Von Mises stress values were evaluated for implants, abutments, and titanium framework. We found that the shape of the mandible affected the stress values, within physiological limits. Considering that the stress was mainly concentrated on the cortical bone, buccolingual tilting is preferable for posterior tilted implants when the all-on-four protocol was applied on a V-shaped mandible. We also showed that not tilting the posterior implants in a buccolingual direction or just tilting buccally was a better option for the patients who have U-shaped mandibles. In patients with square-shaped mandible, tilting the posterior implants buccolingually may not be preferred.