Tükürük içerisindeki enflamatuvar belirteç seviyelerinin sirkadiyen ritim ile ilişkisinin incelenmesi
Evaluation of the association between inflammatory biomarker levels in saliva and circadian rhythm
  1. Tez No: 803303
  2. Yazar: ABDULNASIR GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tükürük içeriğinin sirkadiyen ritimden etkilendiği ve gün içerisinde farklılıklar gösterebildiği ileri sürülmekle birlikte, literatürde bu konu ile ilgili sınırlı sayıda çalışma olduğu görülmektedir. Tükürük içeriğindeki biyobelirteçler ile ilgili yapılan çalışmalarda da tükürük örneklerinin toplanma saati ile ilgili genel bir konsensus olmadığı görülmektedir. Çalışmamızda 10.00, 12.00, 14.00, 16.00, 18.00 ve 22.00'de olmak üzere 6 farklı zaman diliminde periodontitisli ve sağlıklı bireylerden elde edilen uyarılmamış tükürükte periodontal hastalıkların patogenezini incelenmesinde sıklıkla tercih edilen IL-1β, TNF-α, MMP-8 ve kortizol düzeylerinin incelenmesi, sirkadiyen ritimin biyobelirteçler üzerinde olası etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya periodontal sağlıklı 20 ve (Evre 3 veya 4) periodontitise sahip 20 birey dahil edildi. Plak indeksi, gingival indeks, sondlamada kanama indeksi, sondlamada cep derinliği, klinik ataşman seviyesi gibi klinik periodontal parametreler kaydedildi, Standart polietilen tamponlarla tükürük örnekleri toplandı ve ELISA yöntemi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
It is suggested that the content of saliva is affected by the circadian rhythm and may vary throughout the day. Nevertheless, there are limited studies in the literature on this topic. In studies related to biomarkers in saliva, there doesn't seem to be a consensus on the collection time of saliva samples. In our study, we aimed to investigate the salivary levels of IL-1β, TNF-α, MMP-8, and cortisol in unstimulated saliva samples collected from periodontitis patients and healthy individuals at 6 different time intervals: 10.00, 12.00, 14.00, 16.00, 18.00, and 22.00. We aimed to evaluate the possible effects of the circadian rhythm on salivary inflammatory biomarkers. The study included 20 periodontally healthy individuals and 20 patients with Stage 3 or 4 periodontitis. Clinical periodontal parameters such as plaque index, gingival index, bleeding on probing, probing depth, and clinical attachment level were recorded. Saliva samples were collected using standard polyethylene swabs in six sampling time and analyzed using the ELISA method.