Prosedüral sedasyonda propofol ilişkili hipotansiyonu öngörmede preoperatif perfüzyon indeksi ölçümünün değerlendirilmesi
Evaluation of preoperative perfusion index measurement to predict propofol-related hypotension in procedural sedation
- Tez No: 803328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BARIŞ GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Amaç: Hipotansiyon, propofol ile sedasyon uygulanan hastalarda sıklıkla gözlenen bir durumdur. İntraoperatif hipotansiyon; miyokardiyal hasar, akut böbrek hasarı, serebrovasküler olaylar ve mortalite ile ilişkilidir. Hipotansiyonun erken tespiti, hipotansiyon ilişkili hasarı engellemede önem arz etmektedir. Çalışmamızda preoperatif perfüzyon indeks ölçümü ve intraoperatif perfüzyon indeks takibinin hipotansiyonu erken saptamadaki rolü araştırılmıştır. Gereç ve Yöntemler: Gözlemsel, tek merkezli prospektif kohort olarak dizayn edilen çalışmaya kolonoskopi içeren endoskopik girişimler için propofol ile prosedüral sedasyon uygulanacak hastalar dahil edilmiştir. Hastaların preoperatif ve intraoperatif perfüzyon indeksi, oksijen satürasyon, kan basıncı ölçümleri, kalp atım hızı kaydı yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamız sırasında hastaların %21'inde (:31) hipotansiyon ile karşılaşılmıştır. Hipotansiyon gelişen ve gelişmeyen hastaların preoperatif perfüzyon indeksi ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p=0,220). Kan basıncı ölçümleri sırasında saptanan hipotansiyon ile PI-ölçüm/PI-bazal oranı olarak incelendiğinde istatistiksel anlamlı fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Hypotension is commonly observed during procedural sedation with propofol. Intraoperative hypotension is associated with myocardial injury, acute renal injury, cerebrovascular accident and mortality. Earlier detection of hypotension is important to prevent related injury. In our present study, we aimed to investigate the role of preoperative perfusion index measurement and intraoperative perfusion index follow-up to early detection of hypotension. Material and method: Our study designed observational single center, prospective cohort. Patients who would undergo procedural sedation with propofol for colonoscopy was included. Our patients preoperative and intraoperative perfusion indexes, oxygen saturation, blood pressure measurement, heart rate were recorded. Result: In our study, incidence of hypotension is %21 (n:31). There was no statistically significant difference in preoperative perfusion index between patients who experience hypotension and patients who is not (p=0,220). Statistically significant difference was found between hypotension detected during blood pressure measurements and PI-measurement/PI-basal ratio.