İbn Kayyim El-Cevziyye Ve Hüseyin Remzi'ye Ait 'Tıbb-ı Nebevi' kaynaklı eserlerin karşılaştırması
Comparison Of 'Prophetic Medicine' sourced works of Ibn Qayyim Al-Jawziyya And Huseyin Remzi
- Tez No: 803340
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
İnsanı her yönüyle anlamaya çalışan felsefe, bu anlama ve bilme eylemi doğrultusunda, onu sadece akıl ve zihin odaklı soyut bir içerik olarak kabullenmemiş, fiziksel boyutuyla da inceleme ihtiyacı hissetmiştir. Bu nedenle felsefe ve tıp birbirinden uzak iki ayrı bilimsel alanmış gibi algılanamaz. Bununla beraber, tıpla ilgilenmiş olan filozofların, hem Antik Yunan Felsefesinde (Hippokrates, Claudios Galenos) hem de İslam Felsefesinde (İbn-i Sina) yaptıkları çalışmalar, felsefe ve tıp münasebetinin ispatı niteliğinde olmakla birlikte, tıp biliminin temelini de teşkil etmektedir. İslam felsefesi filozoflarının ve İslam öncesi filozofların tıpla ilgili söz konusu çalışmalarının, Tıbb-ı nebevi açısından ele alınacağı bu tez kapsamında; Peygamber Efendimiz' in, hastalıkların tedavisi ve şifa yolları üzerine hadisler aracılığıyla bizlere işaret ettiği tıbbi yöntemler, Osmanlıca ve Arapça kaynakların karşılaştırmalı olarak incelenmesi boyutuyla analiz edilmeye çalışılacak ve tıp felsefesi olgusuna yeni bir perspektif kazandırma durumu amaçlanacaktır. Bu bağlamda referans alınacak olan iki temel kaynak, Osmanlıca eser yönüyle Hüseyin Remzi'nin, Arapça eser yönüyle de İbn Kayyim elCevziyye'nin Tıbb-ı Nebevi kaynaklı kitapları olacaktır.
Özet (Çeviri)
Philosophy, which does not perceive the human being as an abstract content focused only on the mind and deals with its physical dimension, felt the need to examine the human being in this direction in every aspect. At this point, it is not correct to perceive philosophy and medicine as two separate scientific fields that are far from each other. However, the existence of the relationship between philosophy and medicine, the studies of ancient Greek and Islamic philosophers, such as Hippocrates, Galen, Avicenna, in the field of medicine are proof. Within the scope of this thesis, the studies of pre-Islamic and post-Islamic philosophers in the field of medicine will be mentioned and this action will be performed in the time of the Prophetic Medicine. In this context, in the light of the hadiths of Prophet Muhammad, the treatment of diseases and the way of being a medicine for them will be discussed. While doing this, Ottoman and Arabic works will be analyzed comparatively and the aim will be to add a new perspective to the philosophy of medicine. While the sourced work Tıbb al Nabawi which belongs to Hüseyin Remzi, will constitute the basic work in Ottoman language, Ibn Qayyim al- Jawvziyya's al- Tıbb al-Nabawi will form the basic reference part in Arabic.