İ'lâmü'l-Muvakkı'în adlı eseri çerçevesinde İbn Kayyım'ın mali muamelat konularındaki görüşleri
Ibn Qayyim's opinions on financial transactions within the framework of İ'lâm al Muwaqqi'in
  1. Tez No: 754961
  2. Yazar: HÜSEYİN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Ekonomi, Hukuk, Religion, Economics, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çok yönlü bir alim olan İbn Kayyım'ın, İslâmî ilimlerin neredeyse her alanında yetkin bir kimliğe sahip olmasından dolayı, genel anlamda fıkıh özelde ise mali muamelata ilişkin görüş ve yaklaşımlarının bilinmesi önem arz eden bir konudur. İbn Kayyım'ın mali muamelata dair görüşlerine yer verdiği en geniş eseri ise, inceleme konumuz olan İ`lâmü'l-Muvakkı`în adlı eseridir. Bu araştırma, İbn Kayyım'ın bu eserindeki mali muamelat konularındaki yaklaşımını ele almaktadır. İbn Kayyım, İ`lâmü'l-Muvakkı`în adlı eserinde mali muamelata ilişkin her meseleyi ele almamaktadır. Eserde mevzu bahis yaptığı mali muamelat konularını ise tüm boyutları ile incelememektedir. İncelediği kimi meseleye de istitradî bir yöntem ile yer vermektedir. İbn Kayyım, İ`lâmü'l-Muvakkı`în adlı eserinde mali muamelat meselelerini, daha çok kıyas, istihsan, hikmet ve hile kavramları etrafında mütalaa etmektedir.
Özet (Çeviri)
Since Ibn Qayyim, who is a versatile scholar, has a competent identity in almost every field of Islamic sciences, knowing his views and approaches on fiqh in general and financial transactions in particular is an issue that needs to be studied. The most extensive work of Ibn Qayyim, in which he includes his views on financial transactions, is the work of I`lam al Muwaqqi`in, which we also take as a basis in our study. This research examins Ibn Qayyim's approach to financial transactions in this work. Ibn Qayyim does not deal with every issue related to financial transactions in his work called I`lam al Muwaqqi`in. In the work, he does not examine all aspects of financial transactions. He also gives place to some of the issues he examines with an istitrad (discursive) method. Ibn Qayyim, in his work titled I`lam al Muwaqqi`in, considers financial transactions issues mostly around the concepts of analogy (qıyâs), istihsan, wisdom (hikmah) and hiyal (lawful trick).