Psöriasis tedavisinde kullanılan biyolojik ajanların sistemik immün inflamasyon indeksi üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of biological agents used in the treatment of psoriasis on the systemic immune inflammation index
- Tez No: 803347
- Danışmanlar: UZMAN ZEYNEP TOPKARCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Psoriasis, karakteristik cilt tutulumunun yanında sistemik dolaşımda artmış proinflamatuar sitokinlerin bulunduğu, çok çeşitli komorbiditeyle ilişkili kronik, inflamatuar bir hastalıktır. Psoriasis patogenezinde rol oynayan sitokinleri hedefleyen biyolojik ajanların anti-inflamatuar etkileri yapılan çalışmalarda ortaya konmuştur. Sistemik immün inflamasyon indeksi (Sİİ), son yıllarda sistemik inflamatuar hastalıklarda kullanımı yaygınlaşan yeni bir biyobelirteçtir. Psoriasis hastalarında, Sİİ seviyelerinin yükseldiği yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Çalışmamızda psoriasiste kullanılan biyolojik tedavi gruplarının Sİİ düzeyi üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması ve hastalık şiddeti ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniği psoriasis polikliniğinde takipli, Ocak 2015-Kasım 2022 tarihleri arasında psoriasis tanısıyla en az 12 ay süreyle aynı biyolojik ajan tedavisini alan 18 yaş üstü 168 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Demografik özellikler, hastalık süresi, ailede psoriasis öyküsü, sigara ve alkol kullanımı, eklem, saç, tırnak, genital bölge tutulumu ve ek hastalıklar açısından hastalar değerlendirildi. Hastalar kullandıkları biyolojik tedaviye göre (TNF-, IL-12/23, IL-17, IL-23 inhibitörü) gruplandırıldı. Her bir biyolojik tedavi grubu için başlangıç, 4, 12, 24 ve 52. hafta Psoriasis Alan Şiddet İndeksi (PAŞİ) değerleri ve aynı haftalardaki CRP, ESR düzeyleri kaydedildi ve Sİİ indeksi platelet sayısı x (nötrofil / lenfosit) formülüyle hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya katılan hastalardan 45 tanesi (%26,8) TNF- inhibitörü, 45 tanesi (%26,8) IL-12/23 inhibitörü, 45 tanesi (%26,8) IL-17 inhibitörü ve 33 tanesi (19,6) IL-23 inhibitörü kullanmaktaydı. Tüm biyolojik tedavi gruplarında Sİİ'de başlangıca kıyasla takiplerde anlamlı azalma görüldü. TNF- ve IL-17 inhibitörü kullananlarda 4. Haftada, IL-12/23 ve IL-23 inhibitörü kullananlarda 12. haftada anlamlı azalma görülmeye başlandı. TNF- ve IL-17 inhibitörü kullananlarda tüm haftalardaki azalma miktarları ve azalma oranları IL-12/23 ve IL-23 inhibitörlerine göre daha yüksek bulundu. PAŞİ ile Sİİ arasında 0, 4 ve 12. Haftalarda korelasyon saptanmazken, 24 ve 52.haftada aynı yönlü korelasyon görüldü. Başlangıçtan sona değişim yüzdeleri bakımından Sİİ ile PAŞİ arasında aynı yönlü korelasyon saptanan tek grup TNF- inhibitörleri oldu. Dördüncü haftada ölçülen Sİİ düzeyleri ile hipertansiyon-kardiyovasküler hastalık varlığı (HT-KVH) arasında; tüm haftalarda ölçülen Sİİ düzeyleri ile vücut kitle indeksi (VKİ) ve hepatosteatoz varlığı arasında anlamlı ilişki saptandı. Sonuç: Sİİ, psoriasiste kullanılan biyolojik ajanların anti-inflamatuar etkilerinin takibinde faydalı bir belirteç olabilir. TNF- ve IL-17 inhibitörleri sistemik inflamasyonu baskılamada diğer biyolojiklere göre daha hızlı ve güçlü etkinlik göstermektedir. Çalışmamız, bildiğimiz kadarıyla psoriasiste kullanılan dört farklı biyolojik tedavi grubunun Sİİ üzerindeki etkilerinin birbirleriyle karşılaştırıldığı ilk çalışmadır. Biyolojik ajanların, sistemik inflamasyon belirteçleri ve komorbid hastalıklar üzerindeki etkilerinin karşılaştırıldığı daha fazla hasta sayılı, ileri prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Psoriasis is a chronic, inflammatory disease associated with a wide range of comorbidities, characterized by increased pro-inflammatory cytokines in the systemic circulation as well as characteristic skin involvement. The anti-inflammatory effects of biological agents targeting cytokines that play a role in the pathogenesis of psoriasis have been demonstrated in studies. Systemic Immune Inflammation Index (SII) is a new biomarker that has become increasingly used in systemic inflammatory diseases in recent years. Studies have shown that SII levels are elevated in patients with psoriasis. Our study aimed to compare the effects of different groups of biological therapies used in psoriasis on SII levels and to assess their association with disease severity. Materials and Methods: The study retrospectively examined the data of 168 patients aged 18 and over who had been diagnosed with psoriasis and had received the same biological agent treatment for at least 12 months between January 2015 and November 2022, at the Dermatology Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital. Patients were evaluated for demographic characteristics, disease duration, family history of psoriasis, smoking and alcohol use, joint, hair, nail, genital area involvement, and comorbidities. Patients were grouped according to the biological therapy they used (TNF-α, IL-12/23, IL-17, IL-23 inhibitors). For each biological agent group; PASI, CRP, ESR levels at baseline, 4, 12, 24, and 52 weeks were recorded, and the SII index was calculated using the formula platelet count x (neutrophil / lymphocyte). Results: Of the patients, 45 (26.8%) were using a TNF-α inhibitor, 45 (26.8%) an IL-12/23 inhibitor, 45 (26.8%) an IL-17 inhibitor, and 33 (19.6%) an IL-23 inhibitor. All biological treatment groups showed a significant reduction in SII compared to baseline. Significant reductions were observed starting from the 4th week in those using TNF-α and IL-17 inhibitors, and from the 12th week in those using IL-12/23 and IL-23 inhibitors. In all weeks the amount of decrease and the decrease ratios were higher in those using TNF-α and IL-17 inhibitors compared to those using IL-12/23 and IL-23 inhibitors. While no correlation was found between PASI and SII at weeks 0, 4, and 12, correlation was observed in the same direction at weeks 24 and 52. Only in those who used TNF-a inhibitors, a correlation was found in the same direction between SII and PASI in terms of percentage changes from the beginning to the end. A significant association was found between SII levels measured in the fourth week and the presence of hypertension-cardiovascular disease (HT-CVD); and between SII levels measured in all weeks and body mass index (BMI) and the presence of hepatosteatosis. Conclusion: SII may be a useful marker in monitoring the anti-inflammatory effects of biological agents used in psoriasis. TNF-α and IL-17 inhibitors demonstrate faster and stronger effectiveness in suppressing systemic inflammation compared to other biologics. To our knowledge, our study is the first to compare the effects of four different groups of biological therapies used in psoriasis on SII. Further prospective studies with more patients are needed comparing the effects of biological agents on systemic inflammation markers and comorbid diseases.