Beliren yetişkinlikte depresyon, anksiyete ve stres düzeylerinin şükran ve umut açısından incelenmesi
An investigation of depression, anxiety and stress levels in emerging adulthood in terms of gratitude and hope
- Tez No: 803348
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZİR EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmada, beliren yetişkinlikte depresyon, anksiyete, stres düzeyleri şükran ve umut açısından incelenmiştir. Depresyon, anksiyete, stresin cinsiyet, sınıf, genel not ortalaması ve algılanan sosyo ekonomik düzey değişkenleri açısından anlamlı bir şekilde farklılaşıp farklılaşmadığı belirlenmiştir. Ayrıca şükran ve umudun depresyon, anksiyete, stres düzeylerini yordayıp yordamadığı incelenmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılında, Türkiye'de öğrenim gören gönüllü 511 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Depresyon, Anksiyete, Stres Ölçeği, Şükran Ölçeği, Sürekli Umut Ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmak için bağımsız gruplar t-testi ile tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi saptamak için pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Değişkenlerin depresyon, anksiyete, stresi ne derece yordadığını belirlemek için ise çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre üniversite öğrencilerinin anksiyete ve stres düzeylerinde cinsiyet değişkenine göre erkekler lehine; anksiyete düzeylerinde ise sınıf değişkenine göre 1. sınıflar lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Öğrencilerin depresyon, anksiyete, stres düzeyleri ile şükran ve umut düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulgulanmıştır. Ayrıca depresyon, anksiyete, stresin umut tarafından anlamlı düzeyde yordandığı; depresyon ve stresin şükran tarafından anlamlı düzeyde yordandığı; fakat anksiyetenin ise şükran tarafından anlamlı düzeyde yordanmadığı görülmüştür. Yordayıcı değişkenler olan umut ve şükran depresyonun toplam varyansının yaklaşık %16'sını, anksiyetenin toplam varyansının yaklaşık %6'sını ve stresin toplam varyansının yaklaşık %8'ini açıklamaktadır. Araştırmadan elde edilen bulgular alanyazın bağlamında tartışılarak uygulama ve araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this survey, depression, anxiety, and stress levels in emerging adulthood were examined in terms of gratitude and hope. It was determined whether depression, anxiety, and stress differed significantly in terms of gender, class, GPA, and perceived socio-economic level variables. In addition, it was searched whether gratitude and hope predict depression, anxiety, and stress levels. A relational survey model was used in the research. The study group of the survey consists of 511 volunteer university students studying in Turkey in the 2022-2023 academic year. The survey data were collected through the“Depression, Anxiety, Stress Scale”,“Gratitude Scale”,“Continuous Hope Scale”and the“Personal Information Form”developed by the surveyor. In the analysis of the data, a one-way analysis of variance was used with the independent groups t-test to reveal the effects of the independent variables on the dependent variable. The Pearson product-moment correlation coefficient was calculated to determine the relationship between the variables. Multiple linear regression analysis was used to determine to what extent the variables predicted depression, anxiety, and stress. The data were analyzed using the SPSS software. According to the survey findings, the anxiety and stress levels of university students were in favor of males according to the gender variable; In anxiety levels, a significant difference was found in favor of the first graders according to the class variable. It was found that there was a significant relationship between students' depression, anxiety, stress levels, and gratitude and hope levels. In addition, depression, anxiety, and stress were predicted significantly by hope; depression and stress were significantly predicted by gratitude; however, anxiety was not significantly predicted by gratitude. The predictor variables, hope, and gratitude, explain approximately 16% of the total variance of depression, approximately 6% of the total variance of anxiety, and approximately 8% of the total variance of stress. The findings obtained from the survey were discussed in the context of the literature and suggestions were made for practice and survey.