Public transportation in Istanbul after pandemic: Impacts, recovery & future resilience
Pandemi sonrası İstanbul'da toplu taşıma sistemi: Etkileri, iyileşme süreci ve dirençlilik
  1. Tez No: 803346
  2. Yazar: BERSU AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELA BABALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Toplu taşıma, COVID-19'dan en olumsuz etkilenen kentsel ulaşım sistemlerinden biri olmuştur. Salgının toplu taşıma kullanımı üzerindeki olumsuz etkisi, bu durumun kalıcı bir eğilim olacağına dair endişeleri artırmıştır. COVID-19 sonrası dönemde, dirençlilik açısından salgının farklı toplu taşıma sistemleri üzerindeki uzun süreli etkisine ilişkin araştırmalara ihtiyaç vardır. Dolayısıyla, bu salgının toplu taşıma talebini kalıcı olarak değiştirip değiştirmediğine ve nasıl değiştirdiğine dair araştırma soruları, toparlanma döneminde kentsel ulaşım sistemlerinin planlanması ve işletilmesi açısından önemlidir. Ayrıca, pandemiden çıkarılan derslerin, gelecek krizlerde toplu taşıma sisteminde dirençliliği sağlamak için yeni politika arayışlarına sebep olup olmadığı da bir diğer önemli sorudur. Bu tez, bu araştırma sorularından yola çıkarak, COVID-19'un kentsel ulaşım üzerindeki etkisine ilişkin literatürü toplu taşıma özelinde kapsamlı bir şekilde incelemekte ve İstanbul'da, COVID-19 sırasında ve sonrasında toplu taşıma modlarının derinlemesine bir analizini yapmaktadır. Araştırmanın ilk bölümünde, pandemi sırasında ve sonrasında İstanbul'daki her bir toplu taşıma sistemi için yolcu sayısındaki değişimi göstermek amacıyla betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. İkinci bölümde ise karar vericilerle yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilerek olası krizlere yönelik politika müdahalelerinde, dirençlilik ilkesi sorgulanmıştır. En hızlı toparlanma süreci 2019'daki yolculuk seviyesine kıyasla 2022'de %16'lık bir artışla kentsel raylı sistemlerde gözlenmiştir. Bununla birlikte, 2022'de kentsel deniz ulaşımı yolculuk sayıları, 2019'un yaklaşık %17 altında kalarak pandemiden etkilenen en kırılgan toplu taşıma sistemi olmuştur. Ayrıca, yarı yapılandırılmış görüşmelerin sonuçları, pandeminin ulaşım politikalarında, dirençlilik konusunda farkındalık yarattığını göstermektedir. Araştırma, en dirençli ve hassas toplu taşıma sistemlerini vurgulayarak, farklı toplu taşıma ulaşım sistemleri için dirençlilik ilkesini benimseyen politika yaklaşımlarına olan ihtiyacı gözler önüne sermiştir.
Özet (Çeviri)
Public transportation has been the mode of transport that was hit hardest by COVID-19. The impact of the pandemic on urban transportation has raised concerns that public transportation was losing ground and that this would be a permanent trend. However, there is a lack of research on the long-lasting impact of the pandemic on different modes of public transportation in developing countries with respect to resilience in the post-COVID-19 period. Therefore, the research questions of whether and how this pandemic permanently changed the demand for public transportation emerge as crucial issues for the planning and operation of urban transport systems in the recovery period. In addition, whether the lessons learned from this health crisis led to a new policy approach for resilience in future crises is another important question. Building on these research questions, this thesis provides a comprehensive review of the literature on the impact of COVID-19 on urban transport with a special focus on public transportation; and it carries out an in-depth analysis of public transport modes during and after the pandemic in Istanbul. The first part of the research is focused on descriptive analysis to demonstrate the change in the number of passengers of each mode of public transportation in Istanbul during and after the pandemic. In the second part of the research, semi-structured interviews with decision-makers are conducted to inquire about resilience in policy responses to future crises. The key findings indicate the fastest recovery in the urban rail system, with a 16 % increase in ridership in 2022 compared to the ridership level in 2019. In contrast, maritime public transit modes prove to be the most vulnerable modes, remaining approximately 17% below the ridership levels of 2019. Additionally, the results of the semi-structured interviews show that the pandemic led to awareness about resilience in transport practice. The research sheds new light on the policy needs for different modes of transport to adapt to future crises, with a particular emphasis on the most resilient and vulnerable modes of public transport during the pandemic.