Üst kademe kamu yöneticilerinin yetiştirilmesi: Bir model önerisi
Education of top-stage public administrators: A model recommendation
  1. Tez No: 803364
  2. Yazar: MELİH AMMAR DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kamuda etkin bir yönetimin sağlanabilmesi için kamu yöneticilerinin nitelikli olması gerekmektedir. Kamu yöneticilerinin niteliğinin sağlanması ve artırılmasında eğitimin özel bir önemi vardır. Özellikle 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren kamu yönetiminde tartışmaların yoğunlaştığı konulardan olmuştur. Bunun sonucunda birçok gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerde kamu yöneticilerini yetiştirmek amacıyla kurumlar ihdas edilmiştir. Ancak TODAİE'nin kapatılmasıyla ülkemizde yaklaşık beş yıldır bu konuda bir boşluk söz konusudur. Ülkemizde söz konusu eksikliğin giderilmesi adına atılması gereken adımlar konusunda önerilerde bulunmak çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu amaçla Türk tarihi boyunca kamu yöneticilerinin yetiştirilmesi adına yapılanlar incelenmiş, gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünyanın her yerinden farklı ülke örnekleri değerlendirilmiş, tüm bunlar ışığında“Kamu Yönetimi Akademisi”adıyla gelecekte hayata geçirilebilecek bir model önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to ensure an effective management in the public sector, public administrators must be qualified. Education has a special importance in ensuring and increasing the quality of public administrators. Especially since the second half of the 20th century, it has been one of the issues that the debates in public administration have intensified. As a result, institutions have been established to train public administrators in many developing and developed countries. However, with the closure of TODAIE, there has been a gap in this regard in our country for about five years. The aim of the study is to make suggestions about the steps to be taken in order to eliminate the said deficiency in our country. For this purpose, what has been done for the training of public administrators throughout Turkish history has been examined, examples of different countries from all over the world, especially from developed countries, have been evaluated, and in the light of all these, a model that can be implemented in the future with the name of“Public Administration Academy”has been proposed.