Türk kamu yönetiminde yüksek dereceli idarecilerin yetiştirilmesi ve kaymakamlık mesleği
Training of high level public governers and head official of distract as a profission in Turkey
  1. Tez No: 135219
  2. Yazar: SALİM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
oz“Türkiye'de üst kademe yöneticilerinin yetiştirilmesi ve Kaymakamlık Mesleği”konulu bu çalışma Türk Kamu Yönetiminde üst kademe yöneticilerinin yetiştirilmesini ele almaktadır. Yönetim sisteminin etkin ve verimli işlemesinin en önemli unsuru iyi yetişmiş insan gücüdür. Türk Kamu Yönetimi genel olarak bürokratik bir yapıya sahiptir. Yönetim mekanizmasını sevk ve idare eden, yönlendiren üst kademe yöneticilerinin iyi yetiştirilmesi yönetim sisteminin etkin ve verimli işlemesi açısından çok önemlidir. İyi işleyen bir yönetim sistemi, ülke kaynaklarının rasyonel kullanılmasını sağlayacağından, ulaşılmak istenen, gelişmiş ülkeler seviyesine yükselmeyi mümkün kılar. ABSTRACT The thesis 1 prepared namely,“ Education of the high rank public governors in Turkey and the sample of head official of district”particularly deals with the education of the high rank governors in Turkish Public Administration. The most important component of an administration sytem which is highly effective and productive is highly educated human resources. Turkish public government system, is dominantly bureaucratic. Therefore, in order to have an efficient administration system, it is must to have very well educated high rank governors (administrators) who are directing and controlling the system. A government system with its administrative functions whic runs well, will not only allow the rational usage of the country resources but also it will lead us to the level of the developed countries. m
Özet (Çeviri)