Kamu sektöründe üst düzey yöneticilerin yetiştirilmesi
The Training of the senior level administrators in the public sector
  1. Tez No: 126481
  2. Yazar: OZAN BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Kamu yönetiminde kamu hizmetlerinin etkin, sürekli ve verimli bir şekilde görülebilmesi bir amaçtır. Bu amaca varmak özellikle üst kademe yöneticilerinin görevidir. Kamu yönetiminde üst kademe yöneticilerinin kamu hizmetlerini önem ve öncelik sırasına göre tespit edip bu hizmetleri toplumu meydana getiren insanlara götürme görevi vardır. Kamu yönetiminde yönetim mekanizmasının iyi bir şekilde işleyebilmesi, üst kademe yöneticilere ve onların eğitimine verilen öneme bağlıdır. Kamu sektöründe üst düzey yöneticilerin daha iyi yetiştirilmesini amaç edindiğimiz bu çalışmada, kamu hizmetleri ve bu hizmetleri yerine getiren yöneticiler, özelliklede üst düzey yöneticilerin önemi ve fonksiyonu konusunda genel bir giriş yaptıktan sonra, birinci bölümde kamu sektöründe görev yapan üst düzey yöneticilerin yetiştirilmesini daha iyi ifade edebilmek için yönetim, yönetici, üst düzey yönetici kavramları, Tanzimattan günümüze üst düzey yöneticilerin yetiştirilmesi konusu ile ülkemizde üst düzey yöneticilerin eğitimine katkıda bulunan örgütler konusu açıklanmıştır. İkinci bölümde ise ülkemizde üst düzey yöneticilerin daha iyi yetiştirilmesi konusunu daha iyi anlayabilmek için Fransa, ingiltere ve Pakistan'daki üst düzey yönetici yetiştiren okul ve kurumlar ele alınmıştır. Sonuçta, üst düzey yöneticilerin kamu hizmetlerini daha iyi sunabilmesi, hizmette etkinlik ve verimlilik sağlanması ve üst düzey yöneticilerin kalkınmadaki önemi vurgulandıktan sonra, üst düzey yöneticilerin daha iyi nasıl yetiştirileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the public administration is the effection, continuation and the productivity of the public services. To reach this aim is the duty of the senior officers. Senior officers are supposed to fix the order of the importance and the priority of the public services, and they have the duty of servising the members of the society. In the public administration, the good performance of the administrative mechanism depends s on the senior officers and the importance that is given to their education. In the study we aimed to educate the senior officers better, after geting started with the functions and the importance the senior officers who perform the public services. In part one the concepts of the administration, administrator, senior officers were explained generally. Then, in our country, the education of the senior officers was emphasized After, the organisations that educate senior officers was explained. In part two, the education of the senior officers in the other countries such as France, England and Pakistan was explained. Consequently, after emphasizing the importance of the senior officers in the development to serve the public services better, to perform productivity and efficiency in the public services, how the senior officers can be educated better was evaluated. 4 W,* * wf 'V.4 VI