Jeotermal seracılık sektörü rekabetçilik analizi: Afyonkarahisar ili Sandıklı ilçesi örneği
Competition analysis geothermal greenhouse industry: The case of Sandikli district in Afyonkarahisar
  1. Tez No: 803366
  2. Yazar: AHMET AKTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KORAY GÜRPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Son yıllarda değişim ve yenilenme ile birlikte seracılıkta jeotermal enerjinin kullanımında başarılı örnek olan Afyonkarahisar İli'nin, Sandıklı ilçesinde faaliyet gösteren sera işletmeleri incelenmiştir. Son yıllarda jeotermal seracılık faaliyetleri yatırımlarında artışlar gözlenmiştir. Bölgenin jeolojik yapısından ötürü ulaşım kolaylığı ve sıcak su kaynaklarının çok olması gibi avantajlar neticesinde olmuştur. Bu çalışma, Sandıklı bölgesinde faaliyet gösteren seraların pazardaki durumunu ve rekabet avantajı elde etmelerini sağlamak için Porter' ın Elmas Modeline odaklanmaktadır. Bu tezin amacı Afyonkarahisar İli Sandıklı İlçesinde faaliyet gösteren seraların rekabet analizi açısından sistematik olarak incelenmesidir. Araştırmanın verileri işletme sahiplerine, yöneticilere ve mühendislere uygulanan anket yoluyla elde edilmiştir. Tüm işletmelere dağıtılan anketlerden geçerli olan 38 anket değerlendirmeye alınmıştır. Toplanan verileri değerlendirmek için; istatistik analizlerinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Kişilerin ölçeklerde yer alan her bir maddeye verdiği yanıtlar, frekans dağılımları ile incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda faktör koşulları, talep koşulları, firma stratejisi, devletin rolü ve etkinliği temel boyutları yüksek bulunmuştur. Sektörel kümelenme ise orta-yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Greenhouse enterprises operating in Sandıklı district of Afyonkarahisar Province, which has been a successful example in the use of geothermal energy in greenhouse cultivation with change and renewal in recent years, have been examined. In recent years, there has been an increase in investments in geothermal greenhouse activities. Due to the geological structure of the region, it has been the result of advantages such as ease of transportation and the abundance of hot water resources. This study focuses on Porter's Diamond Model to enable greenhouses operating in the Sandıklı region to gain competitive advantage and market status. The aim of this thesis is to systematically examine the greenhouses operating in Sandıklı District of Afyonkarahisar in terms of competition analysis. The data of the research was obtained through a questionnaire applied to business owners, managers and engineers. Of the questionnaires distributed to all businesses, 38 valid questionnaires were evaluated. To evaluate the collected data; SPSS 25.0 program was used for statistical analysis. The responses of the individuals to each item in the scales were examined with frequency distributions. As a result of the research, the basic dimensions of factor conditions, demand conditions, firm strategy, the role and effectiveness of the state were found to be high. Sectoral clustering was found to be medium-high