Piyano eğitiminde artırılmış gerçekliğe dayalı uygulamaların performans üzerine etkisi
The effect of augmented reality based applications on performance in piano education
- Tez No: 803367
- Danışmanlar: PROF. SADIK ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, artırılmış gerçekliğe dayalı uygulamaların piyano çalma becerisi üzerine etkisini araştırmaktır. Araştırmada karma yöntem deseni kullanılmış olup; bu sürecin ilk aşamasını nicel veriler, ikinci aşamasında ise nitel veriler toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 Eğitim ve Öğretim yılı güz döneminde Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi, müzik bölümü 2. sınıfta öğrenim gören piyano öğrencilerinden random (rastgele) yolla belirlenmiş 12 piyano öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmanın nicel verileri öntest / son test deneme deseninden elde edilerek rubrik ölçme aracı ile çözümlenmiş, nitel veriler ise standartlaştırılmış açık uçlu görüşme soruları kullanılarak elde edilerek içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Deneysel süreç toplam 10 hafta olarak planlanmış ve bu sürecin 2 haftası grupların oluşturulması ile öntest ve sontest ölçümlerine ayrılmıştır. 8 haftalık deneysel süreçte işlenen ve toplam üç (3) konuyu kapsayan bir (1) eser üzerinde deney ve kontrol grubundaki öğrencilere uygulanmış ve iki (2) alan uzmanı tarafından puanlanmıştır. Sekiz (8) haftalık süreçte, haftada iki (2) ders saati olmak üzere toplam 16 saatte tamamlanmıştır. Kontrol grubuna uygulanan dersler ise geleneksel yöntem kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS ortamında Mann Whitney U testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar testi ile analiz edilerek tablolar aracılığıyla yorumlanmıştır. Araştırmanın nicel ve nitel sonuçlarına göre; artırılmış gerçekliğe dayalı etkinliklerin kullanıldığı deney grubu ile etkinliklerin kullanılmadığı kontrol grubu öğrencilerinin piyano çalma becerileri arasında anlamlı bir farklılık olduğu, sıra ortalamaları dikkate alındığında deney grubu öğrencilerinin kontrol grubu öğrencilerine göre piyano çalma becerilerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu bulgu, artırılmış gerçekliğe dayalı etkinliklerin, öğrencilerin piyano çalma becerilerini artırmada etkili olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır. Öğrenciler artırılmış gerçekliğe dayalı etkinliklerin uygulamasında piyanoda daha kontrollü olduklarını, el koordinasyonunu daha rahat sağladıklarını, görüntü ve ses desteği ile konuları çok iyi anladıklarını ve uyguladıklarını, konuya ilişkin farkındalıklarının arttığını, yapılan çalışmalar sonucunda piyano çalma hâkimiyetlerinin geliştiğini belirtmişlerdir. Bu sonuçlar doğrultusunda artırılmış gerçekliğe dayalı uygulamaların piyano öğretiminde olumlu etkileri olduğundan diğer çalgı derslerinde de kullanılmasına yönelik araştırmaların yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effects of augmented reality-based applications on piano playing skills. Mixed method design was used in the research; quantitative data were collected in the first stage of this process, and qualitative data were collected in the second stage. The study group of the research consisted of 12 piano students randomly selected from the 2nd year piano students studying at the Kırşehir Ahi Evran University Neşet Ertaş Fine Arts Faculty music department in the fall semester of the 2021-2022 academic year. The quantitative data of the research were obtained from the pretest / posttest experimental design and analyzed with the rubric measurement tool, while the qualitative data were obtained by using standardized open-ended interview questions and analyzed by the content analysis method. The experimental process was planned as 10 weeks in total, and 2 weeks of this process were reserved for pre-test and post-test measurements with the formation of groups. It was applied to the students in the experimental and control groups on 1 work that was covered in an 8-week experimental period and covered a total of 3 subjects, and was scored by 2 field experts. The eight (8) week period was completed in a total of 16 hours, including two (2) lesson hours per week. The lessons applied to the control group were conducted using the traditional method. The obtained data were analyzed in SPSS environment with Mann Whitney U test and Wilcoxon Signed Ranks test and interpreted through tables. According to the quantitative and qualitative results of the research; It was seen that there was a significant difference between the piano playing skills of the students in the experimental group in which the activities based on augmented reality were used and the control group students in which the activities were not used and considering the mean rank, it was seen that the experimental group students had higher piano playing skills than the control group students. This finding revealed that activities based on augmented reality are effective in increasing students' piano playing skills. Students stated that in the application of augmented reality-based activities, they were more controlled on the piano, they provided hand coordination more easily, they understood and applied the subjects very well with visual and sound support, their awareness of the subject increased, and their mastery of playing the piano improved as a result of the studies. In line with these results, it has been suggested that research should be carried out to use augmented reality-based applications in other instrument lessons as they have positive effects on piano teaching.