Aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinde basınç yarası bilgive farkındalık düzeyi
Pressure wound in family medicine specialist students informationand awareness level
  1. Tez No: 803370
  2. Yazar: YAKUP ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET AMAÇ: Günümüzde beklenen yaşam süresinin artması ile birlikte basınç yarası oluşan ve basınç yarası oluşma riski taşıyan hasta sıklığı her geçen gün artmaktadır. Aile hekimlerinin bu hasta grubu ile karşılaşma olasılığı yüksektir ve koruyucu hekim olarak basınç yarası bilgi seviyesinin yeterli olması önemlidir. Çalışmamız; aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin basınç yarası hakkında bilgi ve farkındalık düzeyini belirlemek ve arttırmak amaçlı planlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Gözlemsel tanımlayıcı-kesitsel tipte bir anket çalışmamız; 01/02/2023-01/03/2023 tarihleri arasında yapılmış olup; .İstanbul ilinde eğitim gören 163 aile hekimliği uzmanlık öğrencisini kapsamaktadır. Çalışmamızda 64 soruluk anket yüz yüze görüşme yöntemiyle çalışmaya katılmayı kabul eden katılımcılara çalışmayı kabul ettiklerine dair onam alındıktan sonra uygulanmıştır. Anket sorularının 2 tanesi sosyodemografik veriler, 13 tanesi mesleki tecrübe ile ilgili bilgiler ve 49 sorudan oluşan Modifiye Pieper Basınç Yarası ölçeğinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECTIVE: The aim of this study was to evaluate and enhance the level of knowledge and awareness of family medicine specialty students regarding pressure ulcers, given the increasing prevalence of this condition in patients with advancing age. As primary care physicians, family physicians are more likely to encounter this patient group, and it is therefore essential that they possess sufficient knowledge and understanding of pressure ulcers as preventive physicians. MATERIAL and METHOD: A cross-sectional survey was conducted between 01/02/2023-01/03/2023, involving 163 family medicine residency students based in Istanbul. Participants were asked to complete a questionnaire consisting of 64 questions, including sociodemographic data, information about professional experience, and the Modified Pieper Pressure Wound scale, which comprised 49 questions. The questionnaire was administered to participants who had given their consent to participate in the study via face-to-face interviews.