Aile hekimlerinin obezite ile mücadeledeki yeri
The role of family physicians in combating obesity
- Tez No: 842426
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY SARI, DOÇ. DR. BURCU DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Obezite küresel boyutta giderek artış gösteren bir halk sağlığı sorunudur. Aile hekimleri, birinci basamakta hastaları ile biyopsikososyal yaklaşımla sürekli ilgilenme avantajına sahip olduklarından, bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi, tanı ve tedavisinin başlatılmasında anahtar bir role sahiptirler. Bu çalışma, Türkiye'de birinci basamakta sağlık hizmeti veren aile hekimlerinin ve aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin obezite ile mücadele konusunda hangi aşamada ve ne ölçüde yer aldıklarını saptamak ve bu aşamalarda karşılaşılan sorunların aile hekimlerinin bakış açısıyla ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki çalışmamıza 01.09.2022-28.02.2023 tarihleri arasında Türkiye'de birinci basamakta görevli aile hekimlerinden ve aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinden Türkiye Aile Hekimliği Uzmanlık Derneği'ne (TAHUD) üyeliği bulunanlara, internet ortamında hazırlanan anket formuna ait web bağlantısı, elektronik posta yoluyla gönderilmiş ve toplam 255 hekim katılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS versiyon 25.0 programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan 255 hekiminin %55'i kadındı, %42'si uzman hekimdi ve günlük baktıkları ortalama hasta sayısı 46'ydı. Hekimlerin %50'si obezite değerlendirme konusunda mezuniyet sonrası eğitim almadığını bildirdi. Obezite değerlendirme konusunda kendini yalnızca %40'ı sıklıkla ve her zaman yeterli görmektedir. Obezite tanısında kullandıkları en sık ölçüm yöntemi BKİ (%97) ve bel çevresi (%72)'ydi.
Özet (Çeviri)
Objective: Obesity is a globally ever-increasing public health problem. Family physicians have the advantage of constantly dealing with the co-social approach, working with surveillance in primary care, so they have a key role in preventing non-contagious diseases, in diagnosing them and in initiating treatment on them. This study was planned in order to determine the opinions of the family physicians providing primary healthcare and of the family medicine residents about their active participation to combating obesity, about the challenges at combating obesity and about their solutions to these challenges, if available. Materials and Methods: A total of 255 family physicians providing primary healthcare and family medicine residents, who were in line of duty on between 01.09.2022 and 28.02.2023 in Turkey, participated in our descriptive and cross-sectional study. The participants are the ones who are affiliated to Turkish Family Medicine Specialization Association (TAHUD) are registered at official website of it and who were reached via e-mail including online questionnaire of the study. Statistical analyzes were performed with the help of SPSS version 25.0. Results: Of the 255 family physicians participating in the study, 55% were women, 42% were specialist physicians, and the average number of patients they consulted daily was 46. 50% of doctors reported that they were not trained in obesity assessment. Only 40% of them see themselves often and always sufficient in obesity assessment. The most common measurement methods used in the diagnosis of obesity were BMI (97%) and waist circumference (72%).