Amniyotik sıvı kök hücrelerinin pankreas hücresine benzer hücrelere farklılaşma yeteneğinin araştırılması
Investigation of amniotic fluid stem cells' ability to differentiate into the pancreatic cell-like cells
  1. Tez No: 803374
  2. Yazar: SEMİHA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NUR TURGUT ULUTİN, DR. ÇİĞDEM BAYRAM GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Tıbbi Biyoloji, Biology, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kök hücreler sahip oldukları farklılaşma potansiyelleri nedeniyle doku ve organ kayıplarının yerine konması, doku mühendisliği, rejenerasyon ve destek tedavilerde oldukça önemli bir yere sahiptirler. Doğum sırasında bir atık olarak değerlendirilen ve içerisinde kök hücreleri bulunduran amniyon sıvısından izole edilen Amniyotik sıvı kök hücrelerinden (ASKH), Pankreas hücresine benzer insülin salgılayan hücreler üretebilmek gelecekte insülin eksikliğine bağlı diyabet hastalığının tedavisinde bir katkı sunacaktır. Amniyon sıvısında bulunan İnsan ASKH'lerinden uygun beslenme koşullarında primer hücre kültürü gerçekleştirildi. Primer hücre kültürü, uzun süreli kültür olarak gerçekleştirildi. Çalışmamızda Amniyotik sıvı kök hücrelerine uygulanan çeşitli farklılaştırma ajanlarıyla pankreas hücrelerine benzer hücreler elde edildi. Hücrelerin immün floresan (IF) ve immünositokimya (ICC) yöntemleri ile PDX-1 ve insülin pozitifliği gösterildi. Ayrıca üniversitemiz için bir kök hücre kaynağı oluşturuldu. Elde ettiğimiz sonuçlara dayanarak çalışmamızın gelecekte pankreasa bağlı hastalıkların tedavi edilmesi konusunda bir katkı sağlayacağını öngörüyoruz. Ayrıca rejenerasyon çalışmalarında kullanılabilecek olan kök hücrelerin ve farklılaştırdığımız insülin ve PDX-1 pozitif hücreleri gelecekte yapacağımız hücre kültürü ve doku mühendisliği çalışmalarında da kullanabileceğimizi düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Because of their differentiation potential, stem cells have a very important place in the replacement of tissue and organ losses, tissue engineering, regeneration and supportive treatments. Being able to produce insulin-secreting cells similar to pancreatic cells from amniotic fluid stem cells (AFSC) isolated from amniotic fluid, which is considered a waste during birth and contains stem cells, will contribute to the treatment of diabetes mellitus due to insulin deficiency in the future. Primary cell culture was performed from Human ASCs in amniotic fluid under appropriate nutritional conditions. Primary cell culture was carried out as long-term culture. In our study, cells similar to pancreatic cells were obtained with various differentiation agents applied to amniotic fluid stem cells. PDX-1 and insulin positivity were demonstrated by immunofluorescence (IF) and immunocytochemistry (ICC) methods of cells. In addition, a stem cell resource was created for our university. Based on the results we have obtained, we predict that our study will make a contribution to the treatment of pancreatic-related diseases in the future. In addition, we think that the stem cells that can be used in regeneration studies and the insulin and PDX-1 positive cells that we differentiate can be used in cell culture and tissue engineering studies that we will do in the future.