Koroner arter hastalığı güçlendirme (KAHG) ölçeği'nin geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Validity and reliability study of the coronary artery disease strengthening scale
- Tez No: 803378
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA KÖROĞLU ÇAMDEVİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, Koroner Arter Hastalığı Güçlendirme Ölçeği'nin (KAHG) Türkçeye uyarlanarak geçerlilik ve güvenilirliğini saptamak amacı ile metodolojik bir araştırma olarak planlanmıştır. Koroner Arter Hastalığı Güçlendirme Ölçeği'nin (KAHG) kendi kaderini tayin, duygusal öz düzenleme ve hastalık yönetimi algısının kişisel yeterliliği olmak üzere 3 alt boyutu bulunmaktadır.Araştırmanın evrenini 20 Eylül 2022-30 Aralık 2022 tarihleri arasında Adana ilinde bulunan bir hastaneye ait Kardiyolojiye bağlı birimler ve kliniklerde tedavi görmekte olan koroner arter hastalığı tanılı hastalar oluşturmuştur. Örnekleme seçiminde ise araştırmaya katılmayı kabul eden ve dahil edilme kriterlerini taşıyan toplam 500 hasta dahil edildi. Araştırmada veriler araştırmacı tarafından literatür taramaları sonucu oluşturulan 'Sosyodemografik-Tıbbi Özellikli Veri Toplama Formu', 'Koroner Arter Hastalığı Güçlendirme (KAHG) Ölçeği', 'Hasta Güçlendirme Ölçeği' kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizi için SPSS for Windows 22.0 programı ve AMOS programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilebilmesi için tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, standart sapma, ortalama, yüzde, sayı kullanılmıştır. Ölçeğin dil geçerliliğini test etmek üzere, 3 uzman tarafından Türkçe'ye, 3 uzman tarafından da İngilizce'ye geri çevirisi yapıldı. Aynı zaman da 10 farklı uzman görüşü alınıp, uzman görüşleri dil ve kapsam açısından incelendi. Bu çalışmada kapsam geçerlilik indeksi (KGİ) 0,94 olarak bulunmuştur. Koroner Arter Hastalığı Güçlendirme Ölçeği'nin zamana göre değişmezliğini belirlemek amacı ile test tekrar test yöntemi kullanılmıştır. İki hafta ara ile tekrar test için 103 hasta ile tekrar görüşme sağlandı. Test tekrar-test güvenilirlik analizi sonucunda test tekrar-test korelasyon değerleri arasında anlamlı fark olmadığı saptanmıştır. Sonuç olarak, Koroner Arter Hastalığı Güçlendirme Ölçeği'nin geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu ve Türk toplumunda kullanılabilir bir ölçek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned as a methodological study in order to determine the validity and reliability of the Coronary Artery Disease Reinforcement Scale (CAHG) by adapting it to Turkish. The Coronary Artery Disease Empowerment Scale (CAHG) has 3 sub-dimensions, namely self-determination, emotional self-regulation, and personal adequacy of disease management perception. and patients with coronary artery disease who were being treated in clinics. A total of 500 patients who accepted to participate in the study and met the inclusion criteria were included in the sampling selection. In the study, data were collected using the“Sociodemographic- Medical Data Collection Form”,“Coronary Artery Disease Empowerment (CAHG) Scale”,“Patient Empowerment Scale”created by the researcher as a result of literature reviews. SPSS for Windows 22.0 program and AMOS program were used for statistical analysis of the data obtained in the study. Descriptive statistical methods, standard deviation, mean, percentage, number were used to evaluate the data. To test the language validity of the scale, it was translated back into Turkish by 3 experts and back translated into English by 3 experts. At the same time, 10 different expert opinions were taken and expert opinions were examined in terms of language and scope. In this study, the content validity index (CGI) was found to be 0.94. The test-retest method was used to determine the invariance of the Coronary Artery Disease Consolidation Scale over time. 103 patients were interviewed again for the retest with a two-week interval. As a result of the test-retest reliability analysis, it was determined that there was no significant difference between the test- retest correlation values. As a result, it has been determined that the Coronary Artery Disease Consolidation Scale is a valid and reliable scale and can be used in Turkish society.