Perkütan koroner girişim yapılan hastalarda stent restenozu ile serum neopterin düzeyleri arasındaki ilişki
- Tez No: 803382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV ARAT ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Kardiyoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Giriş: İnflamasyon restenoz patogenezinde önemli rol oynadığı gibi artmış inflamasyonun hasta sonuçları üzerine olumsuz etkisi vardır. Neopterin makrofajlardan sentezlenmekte olup inflamasyon ve immün sistem aktivasyonunun göstergesidir. Çalışmamızda stabil anjina pectoris nedeniyle çıplak stent takılan hastalarda işlem öncesi neopterin seviyesinin 6.aydaki anjiyografik sonuçları öngördürüp gördürmediğini araştırdık. Metod: Hastanemizde elektif olarak başarılı stent implante edilen 77 hasta değerlendirildi. Koroner anjiyografi öncesi plazma neopterin seviyesi için kan alındı. Bütün hastalara 6.ayda koroner anjiyografi yapıldı. Stent içinde veya stentin 5 mm distal ve proksimalindeki segment içinde %50 ve üzerinde darlık gelişmiş olması restenoz olarak tanımlandı. Bulgular: Restenoz gelişmeyen 54 (%70,1) hasta (46 erkek, 8 kadın) Grup 1, restenoz gelişen 23 (%29.9) hasta (19 erkek, 4 kadın) Grup 2 olarak tanımlandı. Grupların demografik özellikleri, anjiyografi sonuçları ve biyokimyasal parametreleri tablo 1 'de gösterildi. Multivaryant regresyon analizinde neopterin düzeyi restenozun belirgin göstergeci olarak saptandı (OR:1.992 p:0.01). Sonuç: Çalışmamız elektif koroner stent uygulanan hastalarda işlem öncesi neopterin düzeyinin restenozu öngörebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Inflammation plays an important role in the pathogenesis of restenosis, and increased inflammation has a negative effect on patient outcomes. Neopterin is synthesized from macrophages and is an indicator of inflammation and immune system activation. In our study, we investigated whether the pre-procedural neopterin level predicts angiographic results at 6 months in patients with bare stent implantation due to stable angina pectoris. Method: We evaluated 77 patients who were successfully implanted with stents in our hospital. Before coronary angiography, blood was taken for plasma neopterin level. All patients underwent coronary angiography at 6 months. Restenosis was defined as a stenosis of 50% or more within the stent or in the segment 5 mm distal and proximal to the stent. Results: 54 (70.1%) patients who did not develop restenosis (46 males, 8 females) were defined as Group 1, and 23 (29.9%) patients who developed restenosis (19 males, 4 females) were defined as Group 2. Demographic characteristics, angiography results and biochemical parameters of the groups are shown in Table 1. In the multivariate regression analysis, neopterin level was found to be a prominent indicator of restenosis (OR:1.992 p:0.01). Conclusion: Our study showed that pre-procedural neopterin level can predict restenosis in patients undergoing elective coronary stenting.