İlhâd kavramı ve Kur'ân'a ilhâdî yaklaşımlar
The concept of atheism and atheism approaches to the Quran
- Tez No: 803408
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BİNOL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Religion
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 114
Özet
Hz. Muhammed'e Allah tarafından Cebrâil aracılığıyla gelen ilk vahiyden sonra Hz. Ebu Bekir zamanında iki kapak arasında derlenen mushaflar Hz. Osman zamanında çoğaltılmıştır. Kur'ân-ı Kerîm, indirildiği andan itibaren günümüze kadar kendisine inanan bütün insanlara yol göstermiş, ahiret hayatını kazanmak üzere dünya hayatında yapılması gereken kural ve kaideleri bildirerek insanın oradaki durumları hakkında hükümler koymuştur. Allah, dünyada, göndermiş olduğu helal ve haramlara dair kurallara uyulması halinde daha güzel bir ahiret hayatı bahşedecileğini bildirmiştir. Kur'ân-ı Kerîm'e göre ahirette yaşanacak hayat dünya hayatında yapıp edilenlerin karşılığı olacaktır. Ahiret hayatında Allah'ın, rızasını kazanarak iyi mertebelere ulaşmak için emrettiği fiil ve davranışlar yerli yerince uygulanmalıdır. Bu nedenle emredilen hususların tam anlamıyla uygulanması için kastedilen manaların layık olduğu şekilde anlaşılması gerekmektedir. Kur'ân-ı Kerîm'in ilk müfessiri ve uygulayıcısı Hz. Peygamber, vefatından sonra ise uygulamaları devam ettiren ve bize aktaran, kendisinden sonraki iki nesil olmuştur. Bu dönemden sonra, Allah'ın bilinmeyen bir şeyin peşine düşülmemesi ve bilgisiz hüküm verilmemesini emretmesine rağmen İslâm'ın ana unsurlarını kendi görüşlerine göre te'vil ederek İslâmiyeti tahrip etmek isteyen bazı kimseler olmuştur. Bu çalışmada ilahi vahyin, günümüze kadar çeşitli dönemlerde birçok sebebe bağlı olarak bazen menfi duygularla bazen de görüş farklılıklarından dolayı ilhâdî yöntemlerle gerçek anlamından saptırılması hususu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the first revelation to the Prophet Muhammad by Allah through Gabriel, it is reported in the hadiths that the mushafs compiled between the two covers in the time of Abu Bakr were reproduced during the time of Hz. Osman. The Holy Qur'an has guided all the people who believe in it from the moment to it was revealed until today, and has made judgments about the conditions of man there by stating the rules and precepts that must be made in the life of this world in order to earn a living in the afterlife. Allah has declared that he will bestow upon a better life in the afterlife. if the rules regarding the halal and forbidden things, He has sent, are obeyed in this world. According to the Holy Qur'an, the life of this world contains the content of the things to be experienced in the afterlife. The actions and behaviors commanded by Allah in order to attain good ranks by gaining their consent in the Hereafter should be properly implemented. Therefore, in order to apply the commanded issues to be fully implemented, the intended meanings must be understood as they deserve. He was the one, the first commentator and practitioner of the Holy Qur'an, the Prophet, and it was the next two generations that continued their practices and transmitted them to us. After this period, despite Allah's commanding that nothing unknown should be pursued and judgment should not be given without knowledge, there were those who wanted to destroy Islam by commenting the main elements of Islam according to their own views. In this study, the issue of divinely revelation being distorted from its true meaning by divine methods due to many reasons in various periods up to the present day, sometimes by negative emotions and sometimes due to differences of opinion has been evaluated.