Türkiye'de doğumda sezaryen tercihi: Bir kamu hastanesi örneği
Preference of ceseriaan section at birth in Turkey: An example of a public hospital
- Tez No: 803426
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZELKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bir kadının yapacağı doğuma dair hamileliğin seyri, vakti, fetüs doğumdan önce henüz anne rahmindeyken olan duruşu gibi benzer sebepler, doğumun nasıl gerçekleşeceğinin şekillenmesinin göstergesi niteliğini taşımaktadır. Bu durumlar doğumu yakından etkisi altına önemli unsurlardan bir kaçıdır. Bebeğini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmek isteyen anne adayının doğum teknikleri arasında seçimi, sadece kişisel isteklerle tercih edilebilecek bir durum değil onlar için en iyi olan olmalıdır. Var olduğumuz ilk andan bu zamana kadar doğal doğum insanlığın tercih ettiği en önemli kendiliğinden doğal gelişen bir olgudur. Bu çalışma doğumda bir anne adayını yapacağı doğumda onu hangi yöntemi neden yönlendiğini, bu duruma sebep olan faktörleri belirleyebilmek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmaya bir kamu hastanesine başvuran 16/49 yaş, Türkçe bilen, sağlıklı doğum yapmaya müsait anne adayları katılmıştır. Doğal(vajinal) doğum ve sezaryen ile doğum bağımlı değişkenlerdir. Literatür taramasıyla birlikte anket formu oluşturulmuştur. Bağımsız değişkenler doğum eylemi yöntemleri, doğal(vajinal)doğum ve sezaryen ile doğum eylemidir. Çalışmanın verileri Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'nün doğal (vajinal) doğum %85 ve sezaryen ile doğum %15 ile ilgili öngörüleri ve çalışmanın yapılacağı hastanenin doğum oranlarının yaklaşık verileri göz önünde bulundurularak %5 hata payı ile değerlendirilmiştir. Yapılan bu araştırmanın sonuçlarına göre annelerin yaş ortalamasının 28.5±5.7 ve 35 yaş üstü anne oranı %10.8 ile oldukça düşüktür. Annelerin gebelik sırası incelendiğinde %50.9 ile büyük kısmı 2. ve 3. gebeliğini yaşamakta, bunu %20.1 oranı ile ilk gebeliğini yaşayanlar izlemektedir. Annelerin %95.5 normal doğum istemesine rağmen normal doğum oranı %34.2 olarak bulunmuştur. Annelerin %45.9'nun sezaryen ile ilgili risklerden haberi olmadığı görülmüştür. Sezaryen isteme sebeplerinin başında %65.2 il doğum korkusu yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Similar reasons such as the course of a woman's birth, the time of pregnancy, the position of the fetus in the womb before birth, are indicators of how the birth will take place. These situations are a few of the important factors that closely affect the birth. The mother-to-be who wants to give birth to her baby in a healthy way should choose among the birth techniques the best one for them, not just a situation that can be chosen with personal wishes. From the first moment of our existence until now, natural birth is the most important spontaneously developing phenomenon preferred by humanity. This study was carried out in order to determine which method guides a mother-to-be at birth and why, and the factors that cause this situation. In this study, 16/49 years old, Turkish-speaking, eligible mothers who applied to a public hospital participated. Natural (vaginal) birth and cesarean delivery are dependent variables. A questionnaire form was created together with the literature review. The independent variables are methods of labor, natural (vaginal) delivery, and cesarean delivery. The data of the study were evaluated with a 5% margin of error, taking into account the predictions of the World Health Organization (WHO) about 85% of natural (vaginal) births and 15% of cesarean delivery, and the approximate data of the delivery rates of the hospital where the study will be conducted. According to the results of this study, the average age of the mothers is 28.5±5.7 and the rate of mothers over 35 is very low, with 10.8%. When the pregnancy order of the mothers is examined, most of them with 50.9% experience their second and third pregnancies, followed by those who have had their first pregnancy with a rate of 20.1%. Although 95.5% of the mothers wanted normal delivery, the normal delivery rate was found to be 34.2%. It was observed that 45.9% of the mothers were not aware of the risks associated with cesarean section. The primary reason for requesting a cesarean section is 65.2% fear of provincial birth.