Klinik yol modeli ile hastalık yönetiminde deliryum sonuçlarının incelenmesi: Bir özel hastane örneği
Examining delirium outcomes in disease management with the clinical path model: A private hospital example
  1. Tez No: 803425
  2. Yazar: GİZEM ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR SUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Deliryum hastanede yatan hastalarda sıklıkla görülen bir tablodur. Akut başlayan ve dalgalanmalar ile izleyen bu durum hastanın klinik sürecini kontrol etmek için bir alarm niteliğindedir. Deliryum sürecini tespit etmek, tedavi etmek ve önlemek için en önemli yöntem risk faktörlerinin belirlenmesi, klinik sebeblerin değerlendirilip ortadan kaldırılmasıdır. Deliryum çok sıklıkla görülmesine rağmen farmakolojik tedavileri için kanıtlar zayıftır. Farmakolojik olmayan tedavi yöntemleri giderek kullanımı önerilmekte ve yaygınlaşmaktadır. Bu çalışma retrospektif olarak İstanbul'da özel bir hastanede yatan hasta birimlerinde yapılmıştır. Çalışma Ocak 2019-Aralık 2021 yılları arasında Deliryum Klinik Yolu uygulanan 392 hastayı kapsamaktadır. Servislerde yatan hastalar için 4AT ve Yoğun Bakım Ünitesindeki hastalar için ise CAM-ICU tarama testleri uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Kolmogorov Smirnov testi ile verilerin dağılımının normal olduğu görülmüştür. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (Ortalama, Standart sapma, frekans) yanı sıra parametrik veriler için Student T testi ve One Way Anova analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Delirium is a common picture in hospitalized patients. This situation, which starts acutely and follows with fluctuations, is an alarm to control the clinical process of the patient. The most important method to detect, treat and prevent the delirium process is to determine the risk factors, to evaluate eliminate the clinical causes. Although delirium is very common, the evidence for its pharmacological treatments is weak. Non-pharmacological treatment methods are increasingly recommended and widespread. This study was carried out retrospectively in the inpatient units of a private hospital in Istanbul. The study includes 392 patients who underwent Delirium Clinical Way between January 2019 and December 2021. 4AT for hospitalized patients and CAM-ICU screening tests were applied for patients in the Intensive Care Unit. The obtained data were analyzed using the SPSS 25.0 package program. The distribution of the data was found to be normal with the Kolmogorov Smirnov test. While evaluating the study data, Student T test and One Way Anova analysis were used for parametric data as well as descriptive statistical methods (mean, standard deviation, frequency).